لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

یک مامور اشد سابق سی‌آی‌ای: نشان دادن قدرت در مقابل ایران فرصتی برای دیپلماسی ایجاد می‌کند


محل مذاکرات احیای برجام در وین
محل مذاکرات احیای برجام در وین

دن هافمن، از ماموران سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی فاکس‌نیوز و در مورد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام گفت اگر آمریکا در مقابل ایران با قدرت نایستد، فرصتی برای دیپلماسی وجود نخواهد داشت.

آقای هافمن در این گفت‌وگو که روز یکشنبه ۱۳ تیر انجام شد گفت: «به نظرم ما تا زمانی که نوعی جایگاهی مقتدرانه در رابطه با ایران ایجاد نکرده‌ایم، رفتارهایی مبتنی بر تلافی‌جویانه از سوی آن‌ها خواهیم دید.»

او افزود: «و چنین کاری باید باید متقارن با هرگونه مذاکره دیپلماتیکی باشد که در جریان است. اگر ما با قدرت جلوی ایران نایستیم، فرصتی برای برای دیپلماسی وجود نخواهد داشت.»

دن هافمن همچنین گفت: «همچنین باید در خاطر داشت دو کشور چین و روسیه از میان کشورهایی که به نمایندگی از ما مذاکره می‌کنند، به واقع اهمیتی به بهترین منافع ما نمی‌دهند.»

جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده به عنوان یکی از اهداف سیاست خارجی دولت خود، بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند. مقامات دولت آمریکا در پاسخ به منتقدان تلاش‌ها برای بازگشت به برجام گفته‌اند که دیپلماسی بهترین گزینه برای بازداشتن ایران از دستیابی به تسلحیات هسته‌ای است.

ایران و آمریکا در جریان مذاکرات غیرمستقیم، گفت‌وگوها برای احیای توافق هسته‌ای برجام را دنبال می‌کنند. تاکنون شش دور مذاکره در وین انجام شده است.

XS
SM
MD
LG