لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

راب مالی: ما خواستار بازگشت ایران به تمامی تعهدات برجام هستیم؛ برخی از تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ برداشته نخواهد شد


راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران

راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، می‌گوید که هیات ایالات متحده در مذاکرات غیرمستقیم با ایران بازگشت به اجرای کامل توافق هسته‌ای برجام را دنبال می‌کند و تاکید دارد که ایران باید شهروندان ایرانی‌آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی را آزاد کند.

آقای مالی روز جمعه چهارم تیر در گفت‌وگو با شبکه رادیویی «ان‌پی‌آر» در مورد وضعیت مذاکرات غیرمستقیم با ایران گفت:‌ «ما هنوز در وضعیتی میان بسیاردشوار و امکان‌پذیر قرار داریم. فکر می‌کنیم شدنی است و دلیلی ندارد نتوانیم به توافق برسیم و البته بستگی دارد به موضعی که ایران اختیار کند.»

او افزود: «ما از آن‌ها می‌خواهیم به توافق هسته‌ای که سال ۲۰۱۵ مذاکره شد بازگردند. در آن مراحلی در نظر گرفته شده بود که خیال ما را از برنامه هسته‌ای آن‌ها راحت می‌کرد که نمی‌توانند از برنامه خارج شده و به دنبال ساخت بمب هسته‌ای بروند یا دستکم یک سال برای رسیدن به آن زمان ایجاد کند. ما می‌خواهیم به منافع مقابله با گسترش تسلیحاتی که سال ۲۰۱۵ توافق شد بازگردیم.»

راب مالی همچنین گفت: ‌«منتقدان این توافق و دولت ترامپ سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شدند. ما حالا در وضعیتی هستیم که ایران هم اورانیوم غنی‌شده بیشتری در اختیار دارد، هم با سانتریفوژهای پیشرفته درصد غنی‌سازی را بالا برده است و فعالیت خود را تحت نظارت کمتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام داده است.»

او در مورد این که آمریکا در این مذاکرات چه می‌خواهد گفت: «ما می‌خواهیم به فعالیت‌های سال ۲۰۱۶ بازگردند، با محدودیت بر سطح غنی‌سازی، محدودیت بر انواع سانتریفوژهایی که می‌توانند استفاده کنند و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند تمامی فعالیت‌های آن‌ها را رصد کند.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در مورد این که در مقابل تهران چه می‌گوید، گفت: «تعریفشان از بازگشت کمی فرق می‌کند؛ چرا که پیشرفت‌هایی کرده‌اند و شاید بتوان گفت نمی‌خواهند آن طور که ما می‌خواهیم به وضعیت قبل بازگردند. هنوز به جایی نرسیده‌اند که ما اطمینان داشته باشیم مقطع مناسبی است.»

آقای مالی در مورد این که خواسته ایران گفت: «آن‌ها در مقابل می‌خواهند تمامی تحریم‌هایی که دولت پرزیدنت ترامپ از سال ۲۰۱۸ بازگرداند یا وضع کرد، برداشته شود. ما گفته‌ایم آماده‌ایم [تحریم‌هایی] را که کمک می‌کند به تعهدات متقابل در قالب برجام بازگردیم برداریم؛ ولی تمامی تحریم‌هایی که دولت ترامپ اعمال کرده را برنمی‌داریم.»

او در این مورد که آیا آمریکا می‌تواند از این مذاکرات هر زمان که بخواهد بیرون بیاید، گفت: «ما آمادگی داریم که هر زمانی از این مذاکرات بیرون بیاییم و به همان اندازه ایران، ‌ناگزیر به کسب توافق نیستیم ولی اگر توافقی که ایران پیشنهاد می‌کند حداقل‌های منافع ما را دربرنگیرد، آن را قبول نمی‌کنیم.»

راب مالی افزود: «من نمی‌گویم این پنجره برای همیشه باز می‌ماند و بالاخره زمانی باید جمع‌بندی شود ولی اگر امیدی به موفقیت نداشتیم، برای دور بعدی گفت‌وگوها نمی‌رفتیم. ما فکر می‌کنیم امکان‌پذیر است، به نفع ما و ایران است؛ ولی این آن‌ها هستند که برای خودشان باید تصمیم بگیرند.»

آقای مالی پس از شنیدن اسامی عماد شرقی، سیامک و باقر نمازی، مراد طاهباز از سوی خبرنگار ان‌پی‌آر گفت: «ما اسامی این‌ها را در هر دور از گفت‌وگوها و نه فقط در وین مطرح می‌کنیم. این یک اولویت اصلی برای ما است. راستش را بخواهید ما حتی نباید مذاکره یا بحثی در این مورد داشته باشیم این ‌ها به عنوان مهره سیاسی دستگیر شده‌اند، بدون هیچ دلیلی و بدون این که هیچ خطایی کرده باشند. این‌ها باید بدون قید و شرط و مدت‌ها گذشته آزاد می‌شدند و باید بی‌درنگ آزاد شوند. ما از راه همکاران اروپایی خود در حال گفت‌وگو هستیم تا ببینیم چطور می‌توانیم آن‌ها را به خانه بیاوریم.»

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده روز گذشته با اشاره به وجود اختلافات جدی در برخی حوزه‌ها در گفت‌وگوهای مربوط به احیای توافق هسته‌ای برجام و مذاکرات غیرمستقیم آمریکا با ایران، گفت دور هفتم این گفت‌وگوها در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG