لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

هشدار آمریکا و فرانسه به ایران: ممکن است زمان برای احیای برجام از دست برود


کنفرانس خبری وزيران خارجه فرانسه و آمریکا، روز جمعه در پاریس
کنفرانس خبری وزيران خارجه فرانسه و آمریکا، روز جمعه در پاریس

ایالات متحده و فرانسه به ایران هشدار دادند ممکن است زمان برای بازگشت به توافق و احیای توافق هسته‌ای برجام از دست برود.

شبکه تلویزیونی فرانس‌۲۴ روز جمعه چهارم تیر در گزارشی نوشت، وزیران خارجه فرانسه و آمریکا که هر دو هدف بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را دنبال می‌کنند در مورد طولانی شدن مذاکرات وین هشدار دادند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هشدار داد که هنوز «اختلافات جدی» با ایران به جای خود باقی است. وزیر خارجه آمریکا گفت: «مقطعی در کار خواهد بود که، بله، بازگشت به استانداردهای برجام کار دشواری خواهد بود.»

او افزود: «ما هنوز به آن مقطع نرسیده‌ایم و من نمی‌توانم تاریخی برای آن تعیین کنم. ولی چیزی است که نسبت به آن آگاهی داریم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین هشدار داد اگر ایران «سانتریفوژهای پیچیده‌تری به کار بگیرد» و درصد غنی‌سازی اورانیوم را هم بالا ببرد، به شکل خطرناکی به زمان تولید بمب هسته‌ای، نزدیک می‌شود. او افزود که «منافع ملی ما ایجاب می‌کند که تلاش کرده و مشکل هسته‌ای را» مهار کنیم.

فرانسه نیز که در کنار بریتانیا، المان، روسیه، و چین در توافق هسته‌ای برجام باقی‌ ماند، فشار را بر ایران بیشتر کرده است. ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، گفت: «ما انتظار داریم مقامات ایران تصمیم‌های نهایی را - که بدون تردید تصمیم دشواری است - و اجازه می‌دهد مذاکرات به نتیجه برسد، اتخاذ کند.»

تاکنون شش دور مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام انجام شده است. آمریکا در جریان این مذاکرات به طور غیرمستقیم با ایران مذاکره می‌کند. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا یک روز پیشتر اعلام کرد دور هفتم گفت‌وگو در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG