لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۵

دبیر کل سازمان ملل متحد از آمریکا خواست که همه تحریم‌ها علیه ایران را «مطابق توافق برجام» لغو کند


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از آمریکا خواسته است که در چهارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تمامی تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند یا در ارتباط با آن معافیت بدهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، آقای گوترش در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد از آمریکا خواست که «معافیت‌ها در رابطه با تجارت نفت با جمهوری اسلامی ایران و معافیت‌های پروژه‌های منع گسترش سلاح هسته‌ای» را تمدید کند.

این شورای ۱۵ نفره روز چهارشنبه گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد در رابطه با اجرای قطعنامه مربوط به توافق هسته‌ای میان ایران، آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه، و چین را بررسی کرد. دبیرکل سازمان ملل متحد سالی دو بار گزارشی را در این باره ارائه می‌‌کند.

ایران، اورانیوم را با خلوص نزدیک به ۶۰ درصد غنی کرده است که این بسیار بالاتر از میزان توافق شده ۳.۶۷ درصدی در برجام و نزدیکتر به خلوص ۹۰ درصدی مناسب برای ساخت بمب هسته‌ای به شمار می‌رود.

پیشتر سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در روز ۲۴ خرداد با انتشار بیانیه ای در بروکسل اعلام کردند: «ما متعهدیم که ایران هرگز سلاح هسته‌ای تولید نکند. ما از بحث‌های اساسی میان شرکت‌کنندگان در مذاکرات برجام و مذاکرات جداگانه با آمریکا استقبال می‌کنیم تا به توافقی برای بازگشت متقابل ایالات متحده و ایران به پیروی برجام دست یابیم.»

ایران می‌گوید به دنبال تولید سلاح هسته‌ای نیست. اما رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، می گوید غنی سازی اورانیوم با خلوص بالا، ایران را به سطحی می رساند که می تواند بمب هسته‌ای تولید کند.

آقای گوترش همچنین تأکید کرد که احیای کامل برجام، «بهترین راه برای اطمینان حاصل کردن از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است.»

XS
SM
MD
LG