لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۵

تداوم اعتراضات بازنشستگان و عقب‌نشینی مجلس؛ قالیباف: مصوبه دولت در تعیین مستمری «مغایر قانون» است


اعتراضات بازنشستگان مقابل استانداری خوزستان
اعتراضات بازنشستگان مقابل استانداری خوزستان

در حالی که اعتراضات گسترده بازنشستگان و مستمری‌بگیران همچنان در استان‌های مختلف ایران در جریان است، مجلس شورای اسلامی با عقب‌نشینی در مقابل خواسته‌های آنان، بالأخره مصوبه دولت مبنی بر افزایش ۱۰ درصدی پرداخت حقوق بازنشستگان را رد کرد.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۲۹ تیر به خبرنگاران گفت، پس از برگزاری «جلسات متعدد، هیئت تطبیق قوانین مجلس در خصوص مصوبه دولت بابت مستمری تأمین اجتماعی» رد شد و دولت مکلف شده دوباره «مصوبه هیئت امنای صندوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و شورای عالی کار را در دستور کار قرار بدهد.»

این نماینده مجلس همچنین ابراز امیدواری کرد که «دولت با ۳۸ درصد موافقت کند و هر چه سریع‌تر پرداخت حقوق بازنشستگان در کشور با عدد جدید انجام شود.»

همچنین محمدباقر قالیباف، رییس مجلس ‌شورای اسلامی در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری، دو مصوبه دولت درباره «تعیین حداقل مستمری بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگان در سال ۱۴۰۱» و «کمک هزینه مسکن کارگران در سال ۱۴۰۱» را مغایر قانون توصیف کرد.

دولت ابراهیم رئیسی پانزدهم خرداد و با گذشت دو ماه و نیم از آغاز سال ۱۴۰۱، در مصوبه‌ای حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی را برای سال جاری «پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان» تعیین کرد و مقرر کرد مشمولانی که دریافتی «بیش از حداقل» داشته باشند، میزان افزایش حقوقشان «۱۰ درصد» خواهد بود.

این مصوبه با واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای روبه‌رو شد و برخی آن را کاهش فاصله طبقاتی با فقیرتر کردن قشر متوسط توصیف کردند. همچنین از همان زمان اعتراضات گسترده‌ای از سوی بازنشستگان در نقاط مختلف ایران شکل گرفت که تا کنون ادامه دارد.

هم‌زمان با لغو مصوبه دولت از سوی مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۲۹ تیر اعتراضات بازنشستگان در چند شهر ایران همچنان در جریان است.

شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران شهرستان شوش در استان خوزستان امروز بار دیگر به خیابان آمدند و با سر دادن شعار «ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه»، به سیاست‌های اقتصادی دولت اعتراض کردند.

در بهبهان، دیگر شهر استان خوزستان، بازنشستگان با سر دادن شعارهای «حقوق بازنشسته، زیر عباست امروز» و «مدعی عدالت، خجالت خجالت» خواستار احقاق حقوق خود شدند.

در شوشتر نیز معترضان بازنشسته با شعارهای «دستان بازنشسته، خالی‌تر از گذشته» و «مصوبات شورا، اجرا باید گردد»، بر مطالبات خود تأکید کردند.

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی از یک ماه و نیم پیش بارها در شهرهای مختلف ایران تجمع‌ها و راهپیمایی‌های اعتراضی برگزار کرده‌اند و شعارهایی از جمله «گرانی، تورم، بلای جان مردم»، «اجرای همئان‌سازی، حق مسلم ماست»، «دشمن ما همین جاست، دروغ می‌گن آمریکاست»، «نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت»، «رضا شاه، روحت شاد»، «مرگ بر رئیسی»، «کجای این عدالته، دستش تو جیب ملته» و «ما اشتباه کردیم، که انقلاب کردیم» سر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG