لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۹

انتقاد بازنشستگان تامین اجتماعی از سیاست مزدی «عادلانه» دولت رئیسی 


اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی - ایلنا (آرشیو)
اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی - ایلنا (آرشیو)

بازنشستگان تامین اجتماعی که از یک ماه و نیم پیش چند تجمع سراسری در ده‌ها شهر ایران برگزار کرده‌اند از عملکرد دولت رئیسی در رابطه با رسیدگی به مطالبات صنفی خود انتقاد می‌کنند.

این بازنشستگان که به وضعیت معیشتی و نحوه‌ اجرای همسان‌سازی مستمری‌ها اعتراض دارند خواستار افزایش حقوق‌های خود به میزان هزینه‌های واقعی زندگی و متناسب با نرخ تورم هستند و می‌گویند قرار بود حقوق‌ها ۳۸ درصد افزایش یابد، اما حالا بنا بر اعلام دولت فقط ۱۰ درصد اضافه می‌شود.

پرویز احمدی پنجکی، ​نایب رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران، ۲۶ تیرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا دولت رئیسی را مقصر دانست و گفت: «دولت نتوانسته قیمت‌ها را کنترل کند و جلوی افزایش حقوق بازنشستگان را نیز گرفته است.»

این در حالی است که علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران، روز ۲۱ تیرماه تقصیر را به گردن مجلس شورای اسلامی انداخته و گفته بود که مجلس شورای اسلامی با اجرای سیاست پلکانی معکوس در این زمینه مخالفت کرد.

وی با اشاره به این که پرداخت «عادلانه» حقوق بازنشستگان و کارگران از وعده‌های دولت سیزدهم بوده در توضیح آن افزود: «عادلانه‌کردن حقوق برای آن است که افرادی که حقوق کمتری دریافت می‌کنند، افزایش حقوق داشته باشد.»

«رئیسی دروغگو، حاصل وعدهات کو؟»؛ راهپیمایی بازنشستگان در شهر شوشتر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

این اظهارات انتقاد بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی را در پی داشت. منتقدان می‌گویند علی بهادری جهرمی در حالی مواضع مزدی دولت را «عادلانه» می‌نامد که حقوق بازنشستگان (به جز حداقل‌بگیران) امسال تنها ۱۰ درصد افزایش یافته است و با توجه به نرخ تورم و اینکه ۷۰ درصد این افراد حقوق‌هایی کمتر از ۱۰ میلیون تومان در ماه دارند ۱۰ درصد افزایش مبلغ ناچیزی محسوب می‌شود.

خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه ۲۸ تیر در گزارشی سخنان چند تن از بازنشستگان معترض را بازتاب داده که گفته‌اند: «آیا مدیران رده‌بالا به اندازه‌ کارمندان عادی حقوق می‌گیرند که مدعی هستند بازنشستگان باید به طور یکسان مشمول افزایش ۱۰ درصدی شوند؟»

این بازنشستگان خواستار تعیین حقوق مدیران به اندازه یک کارمند معمولی و انتشار فیش حقوقی آنان شده‌اند.

تجمعات اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی طی هفته جاری نیز ادامه یافت و در شهرهای شوش کرمانشاه و اراک برگزار شد.

«وعده وعید چه خوب بود، ولی همش دروغ بود»؛ شعار بازنشستگان شهر شوش
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:37 0:00

این بازنشستگان با انتقاد از نحوه عملکرد دولت سیزدهم شعارهای «مرگ بر رئیسی» و «دولت بی‌کفایت خجالت خجالت» سر دادند.

«تورم ۱۰۰ درصد حقوق ما ۱۰ درصد» و «سفره ما خالیه وضع شما عالیه» از دیگر شعارهایی بود که در این تجمعات شنیده شد.

در همین حال اتحادیه آزاد کارگران ایران روز دوشنبه ۲۷ تیر از بازداشت احضار بازجویی و تهدید شماری از بازنشستگان معترض در اهواز خبر داد و این اقدام را محکوم کرد.

طی ماه‌های گذشته نقاط مختلف ایران صحنه برگزاری تجمعاتی اعتراضی از سوی معلمان کارگران بازنشستگان و سایر اقشار جامعه بوده است.

این تجمعات که اغلب در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش تورم در ایران برگزار شده در موارد بسیاری با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG