لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

بازنشستگان تأمین اجتماعی دست‌کم در ۱۶ شهر تجمع اعتراضی برگزار کردند


تجمع بازنشستگان ایران، کرمان
تجمع بازنشستگان ایران، کرمان

شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی در اقدامی هماهنگ دست‌کم در ۱۶ شهر ایران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس گزارش‌ها، این تجمعات روز دوشنبه ۱۶ خرداد با فراخوان پیشین در شهرهای تبریز، اهواز، شیراز، کرج، زنجان، اصفهان، کرمان، اراک، رشت، مشهد، قزوین، تهران، کرمانشاه، دزفول، شوشتر و شوش، برگزار شد و در تهران مقامات امنیتی و انتظامی عده‌ای از بازنشستگان را بازداشت کردند.

وب‌سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران گزارش داده است که بنا بر فراخوان تجمع بازنشستگان تهران قرار بود مقابل سازمان برنامه و بودجه برگزار شود، اما خیابان‌های منتهی به این سازمان «به طور کامل در قرق نیروهای امنیتی و انتظامی» بود و از شکل‌گیری تجمع جلوگیری کردند.

این اتحادیه گزارش داده است که عده‌ای از بازنشستگان زن و مرد بازداشت و به مکانی نامعلم انتقال داده شده‌اند. هنوز جزئیات بیشتری از بازداشت این افراد در دست نیست.

در شیراز، بازنشسته‌های معترض سفره‌ای خالی را بر سر گرفته و مانند تشییع مردگان «لااله‌الاالله» سر دادند.

در تبریز، گزارش شده است که شماری از مردم به بازنشستگان معترض پیوستند و شعار «مرگ بر رئیسی» سر داده شده است.

و در این ویدیو معترضان شعار می دهند «دشمن ما همینجاست، دروغ میگن آمریکاست.»

معترضان بازنشسته در کرج شعار دادند: «فلسطین رو رها کن، فکری به حال ما کن.»

در شوش، معترضان شعار می‌دهند: «تا حق خود نگیریم، از پا نمی‌نشینیم.»

با گذشت دو ماه و نیم از آغاز سال ۱۴۰۱، هیئت وزیران دولت جمهوری اسلامی ایران روز یک‌شنبه ۱۵ خرداد در مصوبه‌ای حداقل حقوق بازنشستگان، از کار افتادگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی را برای سال جاری «پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان» تعیین کرد.

این میزان حقوق دریافتی بازنشستگان و مستمری‌بگیران، بر اساس «مصوبه شورای عالی کار» و «معادل حداقل حقوق و دستمزد کارگران شاغل» تعیین شده و «افزایش ۵۷.۴ درصدی» دارد و برای مشمولانی که دریافتی «بیش از حداقل» داشته باشند، میزان این افزایش «۱۰ درصد» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG