لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

بازنشستگان معترض بار دیگر علیه دولت و مجلس شعار سردادند


اعتراضات بازنشستگان، خوزستان، ۱۵ تیر ۱۴۰۱
اعتراضات بازنشستگان، خوزستان، ۱۵ تیر ۱۴۰۱

شماری از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روز یکشنبه ۲۶ تیرماه در چند شهر ایران تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، این تجمعات اعتراضی در شوش، هفت‌تپه، کرمانشاه و اراک برگزار شد.

این بازنشستگان به وضعیت معیشتی و نحوه‌ اجرای همسان‌سازی مستمری‌های خود اعتراض دارند.

بازنشستگان در شوش مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و شعارهای «مرگ بر رئیسی» و «دولت بی‌کفایت، خجالت خجالت» سر دادند.

«تورم ۱۰۰ درصد، حقوق ما ۱۰ درصد» و «نه مجلس نه دولت، نیستند به فکر ملت» نیز شعار بازنشستگان در کرمانشاه بود.

بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار افزایش حقوق‌ خود به میزان هزینه‌های واقعی زندگی و متناسب با نرخ تورم هستند و می‌گویند قرار بود حقوق‌ها ۳۸ درصد افزایش پیدا کند، اما بنا بر اعلام دولت فقط ۱۰ درصد اضافه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، پرویز احمدی پنجکی، ​نایب رییس هیات مدیره کانون بازنشستگان استان تهران، اعلام کرد که دولت نتوانسته قیمت‌ها را کنترل کند و جلوی افزایش حقوق بازنشستگان را نیز گرفته است.

وی روز یکشنبه ۲۶ تیرماه با انتقاد از عملکرد دولت رئیسی گفت: «با گذشت چهار ماه از ابتدای سال ۱۴۰۱ دولت هنوز قانون افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان را اجرا نکرده و حق مسکن کارگران نیز به‌درستی اجرا نشده است.»

همزمان دبیرخانه کارگر استان زنجان اعلام کرد که «با هرگونه تجمع غیرقانونی و خودسرانه که منجر به سوء استفاده منافقان و دشمنان نظام شود، مخالف است.»

مسئولین جمهوری اسلامی اعتراض‌ها و تجمعات مسالمت‌آمیز مردم ایران را همواره به «دشمنان» نسبت می‌دهند و مخالفان حکومت یا کشورهای غربی را به سازمان‌دهی یا دست‌داشتن در آنها متهم می‌کنند.

بازنشستگان تامین اجتماعی از یک ماه و نیم پیش چند تجمع سراسری در ده‌ها شهر ایران برگزار کرده‌اند و خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شده‌اند.

«تورم٬ گرانی، بلای جان مردم»، «سفره ما خالیه، وضع شما عالیه» «اجرای همسان‌سازی حق مسلم ماست» و «تا حق خود نگیریم، آروم نمی‌نشینیم» از دیگر شعارهایی است که بازنشستگان تامین اجتماعی در این تجمعات سر داده‌اند.

طی ماه‌های گذشته نقاط مختلف ایران صحنه برگزاری تجمعاتی اعتراضی از سوی معلمان، کارگران، بازنشستگان و سایر اقشار جامعه بوده است.

این تجمعات که اغلب در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش تورم در ایران برگزار شده،​ در مواردی با سرکوب و بازداشت معترضان توسط مامورین انتظامی و امنیتی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG