لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

درخواست کشورهای غربی و سازمان ملل از پاکستان برای محافظت از افغانستانی‌های در معرض خطر


 افغانستانی‌ها در راه بازگشت به افغانستان
افغانستانی‌ها در راه بازگشت به افغانستان

کشورهای غربی و سازمان ملل متحد از پاکستان خواسته‌اند تا در طرح خود برای اخراج صدها هزار مهاجر غیرقانونی، راهی برای شناسایی و محافظت از افغانستانی‌هایی پیدا کند که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پاکستان اول نوامبر (۱۰ آبان) را برای آغاز اخراج مهاجرین غیرقانونی از این کشور در نظر گرفته است.

این طرح می‌تواند زندگی نزدیک به دو میلیون افغانستانی را تحت تأثیر قرار دهد. براساس آمار موجود بیش از چهار میلیون مهاجر و پناهنده افغانستانی ساکن پاکستان هستند.

قیصرخان افریدی، سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل در پاکستان، به رویترز می‌گوید: «ما از دولت می‌خواهیم تا یک سیستم جامع و مکانیزمی برای مدیریت و ثبت افرادی که در صورت اجبار به بازگشت در معرض خطر فوری آزار و اذیت هستند، ارائه دهد». او در ادامه می‌افزاید که این افراد نمی‌توانند به افغانستان بازگردند، زیرا ممکن است زندانی شوند یا جان آنها در خطر باشد.

سخنگوی وزارت کشور و وزارت امور خارجه پاکستان به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند. هنوز مشخص نیست که آیا اسلام آباد با پیشنهاد کشورهای غربی و سازمان ملل متحد موافقت کرده است.

به گفته قیصرخان آفریدی، در صورت تایید پاکستان، آژانس او، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، می‌تواند کمک‌های فنی و حمایت مالی مورد نیاز برای این طرح را ارائه کند.

افغانستانی‌ها در راه بازگشت به افغانستان
افغانستانی‌ها در راه بازگشت به افغانستان

دو منبع رسمی به رویترز گفتند که چندین سفارت کشورهای عضو سازمان ناتو در اسلام آباد به همراه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در بالاترین سطوح در حال مذاکره با دولت پاکستان هستند. هدف از این مذاکرات یافتن راهی برای معافیت اخراج هزاران افغانستانی و اسکان آنها در کشورهای غربی است.

یک مقام ارشد آمریکایی به رویترز گفت: «برای کمک به محافظت از این افراد آسیب‌پذیر، فهرستی شامل بیش ۲۵ هزار افغانستانی برای انتقال به آمریکا ارائه شده است.»

این مقام که به دلیل حساسیت موضوع خواست نامش فاش نشود، افزود که مقامات آمریکایی در تلاش برای صدور نامه‌هایی به این افراد هستند که آنها را واجد شرایط انتقال به آمریکا معرفی می‌کند.

به گفته منابع رسمی که خواستند نامشان فاش نشود، آنها همچنان خواستار ایجاد یک «مکانیسم غربالگری محافظتی» برای کسانی هستند که در معرض اخراج قرار می‌گیرند.

از هنگام تسلط دوباره طالبان در سال ۲۰۲۱، حدود ۶۰۰ هزار افغانستانی وارد پاکستان شدند. آنها به سایر افغانستانی‌هایی پیوستند که از هنگام تهاجم اتحاد جماهیر شوروی پیشین به افغانستان در سال ۱۹۷۹ راهی پاکستان شدند.

پاکستان در ماه جاری اعلام کرد که تمام خارجی‌های بدون مدارک رسمی را اخراج می‌کند. اسلام‌ آباد مدعی است که افغانستانی‌ها در «جنایات و ستیزه جویی» دست دارند و از منابع این کشور استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG