لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

نشست «فرمت مسکو»؛ طالبان: به جای ارائه «نسخه‌ حکومت‌داری»، با ما همکاری کنید


کنفرانس خبری طالبان در روسیه، ژوئیه ۲۰۲۱
کنفرانس خبری طالبان در روسیه، ژوئیه ۲۰۲۱

پنجمین نشست «فرمت مسکو» برای رایزنی درباره افغانستان روز جمعه در شهر قازان روسیه برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این نشست ضمن «حمایت از افغانستان به عنوان یک کشور مستقل»، بر «تشکیل حکومت فراگیر» تاکید کردند.

در این میان، امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان، گفت که هیچ «نسخه خارجی به نام اصطلاح تعریف ناشده حکومت همه‌شمول(فراگیر)» نمی‌تواند بحران افغانستان را حل کند.

او از کشورهای منطقه خواست که به جای ارائه نسخه‌های خود برای حکومتداری در افغانستان، با حکومت طالبان همکاری کنند.

در بیانیه نشست رایزنی فرمت مسکو درباره افغانستان، «شرکت‌کنندگان به پیشنهاد جمهوری اسلامی برای تقویت همکاری‌های منطقه‌ای درباره افغانستان ـ از طریق ایجاد یک گروه تماس منطقه‌ای ـ برای بحث درباره موضوعات منافع مشترک، توجه کردند.»

همزمان مقامات روسیه در حالی‌که میزبان نمایندگان طالبان برای گفت‌وگو در مورد تهدیدات منطقه‌ای هستند، گفتند که مسکو به تنهایی و از طریق آژانس مواد غذایی سازمان ملل متحد، کمک به افغانستان را ادامه خواهد داد.

همچنین مذاکرات در شهر قازان روسیه در حالی انجام شد که مسکو در تلاش است ـ با وجود جنگ با اوکراین ـ نفوذ خود را در آسیای‌مرکزی حفظ کند. خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که مذاکرات بر روی «تهدیدات منطقه‌ای» و «ایجاد دولت فراگیر» متمرکز بود.

XS
SM
MD
LG