لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

آمریکا کمک‌های فوری برای قربانیان زلزله‌های افغانستان ارسال می‌کند


زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان
زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان

سازمان توسعه بین المللی آمریکا ۱۲ میلیون دلار کمک فوری بشردوستانه برای قربانیان زلزله‌های مرگبار اخیر در غرب افغانستان ارسال می‌کند.

به گزارش صدای آمریکا این سازمان در بیانیه‌ای که پنجشنبه ۲۰ منتشر شد، گفت که این بودجه از فعالیت‌های شرکای آن برای کمک به افغانستانی‌های زلزله‌زده حمایت می‌کند و صرف تأمین نیازمندی‌های ضروری از جمله کیت‌های سرپناه اضطراری، مواد آشپزی، مخزن آب، پتو، لامپ‌های خورشیدی، لباس، و سایر اقلام خانگی می‌شود.

دولت طالبان و سازمان ملل می‌گویند که از هنگام نخستین زمین‌لرزه ۶.۳ ریشتری که شنبه گذشته هرات و مناطق اطراف آن را لرزاند، بیش از هزار تن، که اکثراً زنان و کودکان بودند، جان باختند و تعداد زیادی زخمی شده‌اند.

تام وست، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، در پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» جزئیاتی از کمک‌های ایالات متحده را اشتراک گذاشت و نوشت: «ما برای جان‌باختگان این زلزله‌ها عزادار هستیم و با قاطعیت در کنار مردم افغانستان هستیم تا از این بحران‌ها عبور کنند.»

زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان
زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان

آمریکا تأمین‌کننده بیشترین کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است و از هنگام به قدرت رسیدن طالبان در تابستان ۲۰۲۱ و خروج نیروهای بین‌المللی به رهبری ایالات متحده از این کشور نزدیک به دو میلیارد دلار کمک بشردوستانه برای افغانستانی‌ها ارائه کرده است.

در همین حال، هلال احمر افغانستان جمعه گزارش داد که به دلیل «توفان شدید» که از شب گذشته آغاز شد، تمام خدمات بشردوستانه را در مناطق زلزله زده هرات متوقف کرده است.

به گفته این گروه، بخش‌هایی از اردوگاهی که برای کمک به زلزله‌دگان برپا شده بود، بر اثر توفان آسیب دید و تعدادی از پناهجویان و کارکنان هلال‌احمر زخمی شدند.

مقامات طالبان می‌گویند که همسایگان نزدیک افغانستان و کشورهای منطقه از جمله چین، ایران، ترکیه، و عربستان سعودی پیشتر کمک‌های امدادی فوری ارسال کردند و متعهد شدند که کمک‌های نقدی برای انجام امور امدادی در اختیار طالبان قرار دهند.

زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان
زلزله‌های مرگبار در غرب افغانستان

با این حال، طالبان به دلیل آنچه که به گفته آنها یک پست «غیر مسئولانه» در شبکه‌های اجتماعی توسط رهبری کشور همسایه بود، از پذیرش کمک از پاکستان، حامی دیرینه خود، خودداری کرده‌اند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف»، پنجشنبه درخواستی ۲۰ میلیون دلاری برای حمایت از کودکان آسیب‌دیده در زلزله مرگبار افغانستان ارائه داد. به گفته این سازمان، بیش از ۹۰ درصد کشته‌شدگان زنان و کودکان هستند.

XS
SM
MD
LG