لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

طالبان تصمیم پاکستان برای اخراج ۱.۷ میلیون مهاجر افغان را «غیر قابل قبول» خواند


طالبان روز چهارشنبه با رد اتهامات وارده به جامعه مهاجران افغان در ارتباط با ایجاد مشکلات امنیتی برای پاکستان، از این کشور خواست تا برنامه‌های خود برای اخراج مهاجران افغان را دوباره بررسی کند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در توئیتی رفتار پاکستان در برابر پناهجویان افغان را غیر قابل قبول خواند و گفت که پاکستان باید در برنامه‌اش تجدید نظر کند.

او افزود: «پناهندگان افغان مسئول مسائل امنیتی پاکستان نیستند و پاکستان باید آنان را تا زمانیکه خودشان داوطلبانه مایل به ترک کشور باشند، تحمل کند.»

سرفراز بوگتی، وزیر کشور پاکستان، روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که «مهاجران غیر‌قانونی» که پس از مهلت مقرر در پاکستان بمانند، دستگیر و به کشورهای خود بازگردانده خواهند شد.

بوگتی در دفاع از سرکوب مهاجران غیرقانونی در پاکستان گفت که ۱۴ مورد از ۲۴ مورد حملات انتحاری در پاکستان در سال جاری توسط اتباع افغانستان انجام شده و ۸ تن از ۱۱ شبه نظامی که اخیرا به دو تاسیسات نظامی در پاکستان حمله کردند، تبعه افغانستان بودند.

او تاکید کرد که بیش از ۱.۴ میلیون پناهنده رسمی افغان مقیم پاکستان و حداقل ۸۵۰۰۰۰ دارنده کارت شهروندی افغانستان هدف سرکوب نیستند.

سازمان ملل متحد و گروه‌های حقوق بشر با ابراز نگرانی در مورد برنامه‌های پاکستان در بیرون راندن مهاجران افغان، گفته‌اند که صدها هزار پناهجوی در معرض اخراج ، از ترس آزار و اذیت طالبان از افغانستان گریخته‌اند.

پناهندگان افغان به دلیل محدودیت‌های گسترده‌ای که طالبان در زمینه کار و تحصیل زنان اعمال کرده‌اند، از بازگشت به افغانستان سر باز می زنند.

XS
SM
MD
LG