لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

نتایج یک پژوهش در آمریکا: امیکرون مانند انواع قبلی ویروس، مرگبار است


یک پژوهش گسترده در آمریکا نشان داده است که امیکرون به اندازه انواع قبلی ویروس کرونا وخیم و مرگبار است. پیشتر، فرض بر این بود که امیکرون، مسری‌تر اما خفیف‌تر از انواع قبلی است.

چهار دانشمند پس از بررسی سوابق ۱۳۰ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ به این نتیجه رسیده‌اند که خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر بین دوره‌های مختلف شیوع ویروس یکسان بوده است.

این پژوهش قرار است مورد داوری همتا قرار بگیرد ولی نتایج کنونی از لحاظ شاخص‌های متغیری چون جمعیت‌شناسی، وضعیت واکسیناسیون، و پیش‌بینی خطر مرگ طی یک سال پس از بستری شدن در بیمارستان برای بیماران تنظیم شده است.

دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست، دانشگاه مینروا و دانشکده پزشکی هاروارد می‌گویند مطالعاتی که فرض می‌کردند امیکرون از وخامت کمتری برخوردار است، در کشورهای مختلف از جمله آفریقای جنوبی، اسکاتلند، بریتانیا و کانادا انجام شد.

پژوهشگران تأکید کرده‌اند که پژوهش آنها می‌تواند چندین محدودیت داشته باشد، از جمله احتمال دست کم گرفتن تعداد بیماران واکسینه شده در موج‌های اخیر کرونا و مجموع مبتلایان چرا که بیمارانی را که تست‌های خانگی انجام می می‌دهند را در برنمی‌گیرد.

این یافته‌ها زمانی منتشر می‌شود که زیرمجموعه جدید امیکرون با سرعت بیشتری نسبت به قبلی در حال گسترش است.

شاخه جدید که BA.۲.۱۲.۱ نام دارد از زیرمجموعه مسری‌تر امیکرون اصلی موسوم به BA.۲ پیدا شده است و به نظر می‌رسد سریع‌تر از آن در حال پخش باشد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این زیرمجموعه جدید امیکرون طی چند هفته آینده در آمریکا غالب شود.

BA.۲.۱۲.۱ در حال حاضر حدود ۳۶ درصد از موارد جدید ابتلا در آمریکا را تشکیل می‌دهد.

موارد ابتلا به کرونا در آمریکا در حال حاضر به حدود ۵۶ هزار نفر در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش کاهش قابل توجهی داشته است.

موارد مرگ ناشی از کرونا در آمریکا بر اساس داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز از مرز یک میلیون نفر فراتر رفت.

XS
SM
MD
LG