لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

دیدگاه | سناتور کروز: به رغم آن‌چه دموکرات‌ها می‌گویند، اسرائیل حق دارد از خودش دفاع کند


سناتور تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در سنای ایالات متحده آمریکا
سناتور تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در سنای ایالات متحده آمریکا

سناتور تد کروز در مطلبی که روز پنجشنبه ششم خرداد ماه در سایت نیوزویک منتشر شد، با اشاره به جنگ اخیر در خاورمیانه نوشت، حماس، یک گروه تروریستی که از سوی ایران حمایت مالی می‌شود، طی ۱۱ روز بیش از چهار هزار راکت به سمت اسرائیل شلیک کرد و اسرائیل در دفاع از خود آتش گشود.

اما دموکرات‌ها چطور به حمله حماس به اسرائیل واکنش نشان دادند؟ پرزیدنت جو بایدن به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، زنگ زد؛ اما نه برای این که به او بگوید ایالات متحده در کنار اسرائیل ایستاده و از حق اسرائیل در دفاع از خود در مقابل تروریسم حمایت می‌کند، بلکه برای این که او را به باد انتقاد بگیرد و از او بخواهد که دفاع از اسرائیل در مقابل تروریست‌های حماس را متوقف کند.

در همین حال رشیده طالب و آلکساندریا اوکازیو کورتز، اعضای مجلس نمایندگان آمریکا، اسرائیل را یک حکومت «آپارتاید» خواندند. البته الهان عمر، دیگر عضو مجلس نمایندگان، هم سنگ تمام گذاشت و گفت که اسرائیل مرتکب «تروریسم» شده است. سناتور برنی سندرز و آلکساندریا اوکازیو کورتز طرحی را پیشنهاد کردند تا جلوی فروش ۷۳۵ میلیون دلار تسلیحات به اسرائیل را بگیرند.

ما باید این را به وضوح مشخص کنیم؛ هیچ‌گونه قیاسی بین اسرائیل، یک کشور مستقل که از خود دفاع می‌کند، و حماس، یک گروه تروریستی که غیرنظامیان بیگناه را می‌کشد، وجود ندارد.

دموکرات‌ها ادعا می‌کنند که بیش از ۲۵۰ غیرنظامی فلسطینی در جریان نبرد کشته شدند. ولی نمی‌گویند که برخی از آن غیرنظامیان بر اثر راکت‌های ناقصی که حماس شلیک کرد، جان‌شان را از دست دادند. شاخص‌‌تر از آن، این که از سوءاستفاده مداوم حماس از غیرنظامیان به عنوان سپرانسانی - عملی شنیع که من با موفقیت در سنا در طبقه جنایات جنگی قرار دادم - هیچ نمی‌گویند.

برای گسترش و ترویج صلح و توقف این موج یهود‌ستیزی چه باید کرد؟ پاسخ آن ساده است. ما باید قاطعانه در کنار اسرائیل بایستیم. وقتی ایالات متحده پیام واضحی بفرستد که ما در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم، صلح بیشتری در خاورمیانه برقرار می‌شود.

اسرائیل نزدیکترین متحد ما در خاورمیانه است. اکنون زمان آن فرا رسیده است که پرزیدنت بایدن و دموکرات‌ها بر اساس آن رفتار کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG