لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۹

دیدگاه | برنامه خامنه‌ای برای انتخابات ممکن است روند احیای برجام را آهسته کند


علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

خبرگزاری رویترز در مطلبی تحلیلی می‌نویسد، اگر چه احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام در جریان پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران کمرنگ‌ شده است، اما تمدید این مذاکرات شاید برای رهبر نظام جمهوری اسلامی در ایران دستاوردهای سیاسی به همراه داشته باشد.

در این مطلب که روز دوشنبه سوم خرداد ماه منتشر شده آمده است، رهبر جمهوری اسلامی می‌خواهد مذاکرات جاری در وین به انزوای اقتصادی ایران که ناشی از تحریم‌ها است، پایان یابد. ولی در پی آن است که این کار در زمان مناسب انجام شود.

نویسندگان این گزارش می‌نویسند، حتی اگر مذاکرات جاری در وین برای احیای برجام به نتیجه برسد، اجرای این توافق هسته‌ای به بعد از انتخابات رئیس جمهوری ایران موکول خواهد شد.

یک مقام ارشد در دولت ایران به رویترز گفت که رهبری نظام خواستار رفع تحریم‌ها است، ولی از دیدگاه او ایرادی ندارد که این مذاکرات کمی بیشتر طول بکشد. اگر توافق در آخرین لحظه احیا شود، آن زمان رئیس جمهوری بعدی می‌تواند از منافع آن برای بهبود بخشیدن به اقتصاد بهره‌مند شود.

یک دیپلمات منطقه‌ای آگاه به رویترز گفته در جریان مذاکرات این هفته در وین، توافقی که وظایف تهران و واشینگتن را برای حرکت به جلو مشخص می‌کند، تنظیم خواهد شد.

یک مقام سابق ایران در این باره گفت که اگر تحریم‌ها بعد از انتخابات برداشته شود، آن زمان تندروهای نزدیک به رهبری، تبدیل به قهرمان خواهند شد.

یک مقام اروپایی هم به رویترز گفت، قضیه اضطراری است و «ما پیش از انتخابات به توافق نیاز داریم. ... باید این فرصت را غنیمت بداریم و نباید چند ماه دیگر منتظر بمانیم. من مطمئن نیستم آمریکایی‌ها این پیشنهاد را برای دومین بار، عرضه کنند.»

یک مقام نزدیک به تندروهای ایران گفت اگر پس از انتخابات تحریم‌ها برداشته شود، احتمال اعتراض‌ها هم کاهش می‌یابد؛ چرا که مردم ایران آن زمان می‌توانند به روزهایی بهتر، امیدوار باشند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG