لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

دیدگاه | دولت بایدن باید ایران را برای حمایت از حماس پاسخگو کند


اسماعیل هنیه، در حال سخنرانی در تهران - آرشیو
اسماعیل هنیه، در حال سخنرانی در تهران - آرشیو

جوزف لیبرمن و مایک والاس از سازمان «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» با انتشار مقاله‌ای بلند در نشریه «نیوزویک»، می‌گویند که دولت بایدن باید ایران را به دلیل حمایتش از حماس پاسخگو کند. آنها می‌نویسند، اکنون که آتش‌بس میان حماس و اسرائيل به دست آمده است، باید بدانیم چگونه می‌‌توان‌ از وقوع درگیری بعدی جلوگیری کرد.

آنها می‌گویند که دو گروه رادیکال «حماس» و «جهاد اسلامی فلسطینی» مدت ۱۹ سال است که به طور متناوب به اسرائيل موشک شلیک کردهاند و وزارت خارجه آمریکا آنها را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

به نوشته این اعضای ارشد «سازمان اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، جمهوری اسلامی ایران این گروه‌ها را تامین مالی می‌کند، به آنها سلاح می‌دهد، و آنها را آموزش می‌دهد. آنها می‌گویند حماس برای مدت بیش از دو دهه مهمترین شریک فلسطینی ایران بوده است.

به گفته نویسندگان، «تخمین زده می شود که ایران دست کم سالانه ۱۰۰ میلیون دلار به سازمان های تروریستی فلسطینی و تا حدود ۷۰۰ میلیون دلار به تروریست های حزب الله در مرزهای شمالی اسرائيل می دهد.»

آنها با اشاره به ارسال تسلیحات به غزه از طریق سودان و شبه جزیره سینا در مصر و همچنین از طریق دریا و یمن یا سودان و کانال سوئز می گویند که نهادهای اطلاعاتی اسرائيل معتقد هستند که در غزه حدود ۳۰ هزار راکت و ۱۰ هزار گلوله خمپاره وجود دارد.

جوزف لیبرمن و مایک والاس می گویند: «رژیم افراطی [ایران] باید در قبال ارسال تسلیحات به تروریست‌ها در غزه، استفاده از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خود برای آموزش، و برای تامین مالی خرید دیگر تسلیحات به منظور استفاده علیه اسرائيل و متحدان عرب ما در خاورمیانه، پاسخگو شود.»

آنها می‌گویند اگر آمریکا و متحدان اروپایی‌اش با این نقش ایران برخورد نکنند، آتش‌بس فعلی به زودی شکسته می شود. یکی از مواردی که این نویسندگان با اشاره به مذاکرات هسته ای با ایران در وین ذکر کرده اند، این است که مذاکره کنندگان باید برای ایران روشن کنند که تحریم ها تا زمانی که «تسلیح و آموزش تروریست های نیابتی در غزه، لبنان، سوریه، عراق و یمن» متوقف نشود، کاهش نخواهد یافت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG