لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۴

دیدگاه | معامله بايدن با ايران امنيت ملی ايالات متحده را تضعيف می‌کند


جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا، گفته است که قصد دارد با معکوس کردن اقدام دولت قبل، به برجام بازگردد.
جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا، گفته است که قصد دارد با معکوس کردن اقدام دولت قبل، به برجام بازگردد.

نشریه نشنال اینترست که مواضع محافظه‌کاران آمریکا را بازتاب می‌دهد روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ در مقاله‌ای با عنوان «معامله بایدن با ایران امنیت ملی ایالات متحده را تضعیف می‌کند»، یادداشت مشترکی از مایکل والتز، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان، و لن خودورکوفسکی، مشاور پیشین وزارت خارجه آمریکا، را در نقد سیاست خارجی دولت بایدن در قبال ایران، منتشر کرده است.

نویسندگان این مطلب می‌گویند، هفته‌ها است که نمایندگان دولت بایدن و رژیم ایران در هتلی مجلل در وین خود را از انظار پنهان کرده‌ و در مورد شرایط بازگشت متقابل به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برنامۀ جامع اقدام مشترک یا برجام) مذاکره می‌کنند. در پایان چهار دور مذاکره، از روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، نقل کرده‌اند که مدعی شده است: «تقریباً همۀ تحریم‌های عمده برداشته شده است.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند اگر این حقیقت داشته باشد‌، «حماسه‌ای از ناکامی آمریکا در مذاکره و بدتر از آن، تسلیم کردن غیرقابل دفاع امنیت ملی ایالات متحده توسط رابرت مالی، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور ایران، به بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان خواهد بود.»

آن‌ها سپس دلایل خود برای این ادعا را ذکر می‌کنند، کارزار «فشار حداکثری» دولت ترامپ رژیم تهران را به ضعیف‌ترین وضعیتش از زمان انقلاب ۵۷ رسانده است. بیش از بیست کشور که روزگاری مشتری دائمی نفت ایران بودند، واردات خود را به صفر رسانده‌اند. بیش از صد شرکت بین‌المللی از بازار ایران خارج شده‌اند و میلیاردها دلار سرمایه را با خود برده‌اند. رژیم در انظار جهانی منفور و مطرود شده است.

نویسندگان این مقاله سپس با برشمردن اقدامات کشورهای اروپایی در راستای اعمال فشار بر تهران می‌نویسند که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، اکنون در موقعیت ضعیفی قرار دارد. نمایندگان بایدن نباید با دست کشیدن از این مزیت عظیم در مذاکره، رژیم را تقویت کنند. هدف بایدن نباید احیای توافقی ناقص و کهنه باشد که منجر به تقویت تروریست‌ترین رژیم جهان خواهد شد. بلکه هدف باید تقویت امنیت ملی با ایستادن در کنار متحدان‌مان باشد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG