لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

دیدگاه | چرا آمریکا باید امید به فروپاشی نظام جمهوری اسلامی داشته باشد


رهبر جمهوری اسلام ایران - آرشیو
رهبر جمهوری اسلام ایران - آرشیو

کامران خوانساری‌نیا و سعید قاسمی‌نژاد در مطلبی در «نشنال اینترست» می‌گویند ادامه تلاش‌ها برای فروپاشی نظام جمهوری اسلامی، به هیچ‌وجه ایالات متحده را درگیر جنگ دیگری در خاورمیانه نخواهد کرد و هزینه جانی و مالی هم در بر نخواهد داشت. با افزایش تحریم‌ها بر جمهوری اسلامی و مقامات آن و شروع سیاست حمایت حداکثری از مردم ایران، این امر شدنی است.

در این مطلب آمده است، جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، یکی پس از دیگری از واشنگتن امتیاز درخواست می‌کند. به نظر می‌رسد دولت بایدن که تعهد داد حقوق بشر را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دهد، به طور بالقوه دارد یکی از سرکوبگرترین دیکتاتوری‌های جهان را از فروپاشی نجات می‌دهد.

نویسندگان مطلب در ادامه می‌گویند، هرچند روابط عمومی حکومت ایران به گمراه کردن بسیاری از رسانه‌های غربی در صحنه جهانی ادامه می‌دهد، ولی این به طور کل متفاوت از صدای مردم ایران است؛ مردمی که بیشتر آن‌ها جمهوری اسلامی را نامشروع و ناکارآمد می‌دانند.

خوانساری‌نیا و قاسمی‌نژاد می‌نویسند: در یک نظرسنجی که خود شبکه پروپاگاندای حکومتی جمهوری اسلامی انجام داده است، ۵۱ درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که در انتخابات پیش‌ رو شرکت نمی‌کنند.

این نوشته می‌گوید، هرچند صرف بیان عبارت «تغییر رژیم» برخی را در ایالات متحده نگران می‌کند، ولی همان‌گونه که بسیاری از ایرانی‌ها متصور هستند، فروپاشی نظام نه نیازمند رهبری واشنگتن است و نه به دخالت نظامی آمریکا احتیاج دارد. سقوط جهوری اسلامی، از سوی مردم ایران رهبری خواهد شد. هرچند انتظار آن‌ها از ایالات متحده این است که این دیکتاتوری را از فروپاشی نجات ندهد. با این حال به عقیده بسیاری از ایرانی‌ها، این دقیقا همان کاری است که جو بایدن دارد می‌کند.

نویسندگان این مطلب می‌نویسند، «پایان رژیم اسلامگرا در ایران» موجب تضعیف اسلامگرایان افراطی، به ویژه شبه‌نظامیان شیعه در سرتاسر جهان، می‌شود و آن‌ها را از اصلی‌ترین منبع و انگیزه محروم می‌کند. بهترین راه تسریع این امر هم حمایت از مردم ایران است که اعتراض‌های آن‌ها نشان می‌دهد که افراط‌گرایی دینی را رد می‌کنند و خواستار ایجاد دولتی سکولار و دموکراتیک هستند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG