لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۶

دیدگاه | علاوه بر غرب، بسیاری از روس‌ها هم مخالف جنگ پوتین علیه اوکراین هستند


تظاهرات ضدجنگ در سن‌پترزبورگ، روسیه. جمعه ۶ اسفند ١۴۰۰
تظاهرات ضدجنگ در سن‌پترزبورگ، روسیه. جمعه ۶ اسفند ١۴۰۰

ولادیمیر کارامورزا، سیاست‌پیشه، نویسنده، و تاریخ‌دان روسیه‌ای، در مقاله‌ای برای روزنامه واشنگتن‌پست می‌نویسد مخالفت با جنگ‌افروزی پوتین محدود به غرب نیست و بسیاری در کشور روسیه نیز مخالف آن هستند.

نویسنده در ابتدای این مقاله به تظاهرات ضدجنگ یکشنبه هفته گذشته توسط گروهی از فعالان صلح‌طلب روسیه در میدان پوشکین مسکو اشاره می‌کند که با سرکوب سریع پلیس و بازداشت مواجه شدند.

وی در ادامه با انتقاد از پوشش ناکافی تظاهرات فزاینده ضدجنگ شهروندان روس توسط رسانه‌های بین‌المللی، به فعالیت‌های صلح‌طلبانه چهره‌های برجسته فرهنگی و بیانیه اخیر آنها در تقبیح جنگ می‌پردازد که به امضای کسانی همچون آندری ماکارویچ، موسیقیدان، و لیا آخدژاکوفا، هنرپیشه پرآوازه روس، رسید.

لیودمیلا اولیتسکایا رمان‌نویس بزرگ معاصر، اوگنی کیسین نوازنده سرشناس پیانو، و یوگنی کافلنیکوف تنیس‌باز برجسته، سه چهره نام‌آشنای روس هستند که به گفته نویسنده در سال‌های اخیر در ارتباط با جنگ‌طلبی‌های روسیه علیه اوکراین زبان به انتقاد گشوده و آمران و عاملان آن را مورد ملامت قرار داده‌اند.

آقای کارامورزا همچنین به فراخوان عمومی حزب یابلوکو، «تنها حزب اپوزسیون واقعی باقیمانده در روسیه»، در مخالفت با تهاجم به اوکراین اشاره می‌کند که ظرف تنها چند روز به امضای هزاران نفر رسید.

این سیاست‌پیشه روسیه‌ای در ادامه می‌نویسد علیرغم دشواری‌های موجود در دولت‌های خودکامه همانند کنترل شدید بر رسانه‌ها و تردید بسیاری از مردم نسبت به ابرازنظرهای راستین خود در نظرسنجی‌ها، تازه‌ترین آمار موجود حاکی از عدم محبوبیت تهاجم نظامی به اوکراین میان عموم مردم روسیه است.

این نویسنده و تاریخ‌دان روس مخالفت نخبگان فرهنگی کنونی روسیه را برخواسته از سنن کهن روشن‌فکران دوره اتحاد شوروی در مخالفت با جنگ‌افروزی‌های کرملین می‌داند. وی به نقل از ناتالیا گوربانفسکایا، یکی از هفت معترض به اشغال چکسلواکی در میدان سرخ مسکو در سال ۱۹۶۸ اشاره می‌نویسد: «یک ملت بدون من، یک ملت کامل نیست. یک ملت بدون ده، صد، هزار نفر یک ملت کامل نیست. بنابراین دیگر نمی‌توانستند بگویند اشغال چکسلواکی با تایید سراسری همراه بود.»

نویسنده در پایان با اشاره به ناکامی‌های تاریخی حکام روسیه به هنگام آغاز «جنگ‌های کوچک پیروزمندانه»، به کارزارهای فاجعه‌بار سزارها در شبه‌جزیره کریمه و ژاپن در سده‌های ١٩ و ٢٠ اشاره می‌کند و به ولادیمیر پوتین علاقه‌مند به تاریخ روسیه هشدار می‌دهد که مبادا با نادیده‌انگاشتن این درس‌ها مبادرت به تکرار تاریخ کند.


* برگردان فارسی این مطلب تنها به منظور آگاهی‌رسانی منتشر شده است و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG