لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۹:۰۳

چهار سناتور آمریکا از هر دو حزب با صدور بیانیه‌ای سالگرد توافق‌های تاریخی ابراهیم را گرامی داشتند


سناتور گراهام (راست)‌ و منندز، از صادرکنندگان این بیانیه هستند

باب منندز و بن کاردین، دو سناتور دموکرات، و لیندزی گراهام و تاد یانگ، دو سناتور جمهوری‌خواه، با صدور بیانیه‌‌ای سالگرد امضای توافق‌های ابراهیم را گرامی داشته و آن را «توافقی تاریخی برای خاورمیانه» خواندند.

سناتور منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و بن کاردین سناتور دموکرات ایالت مریلند به همراه لیندزی گراهام نماینده جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی و تد یانگ، نماینده جمهوری‌خواه ایندیانا در این بیانیه مشترک گفتند: «امروز نخستین سالگرد توافق‌های ابراهیم است که پیشرفتی تاریخی در خاورمیانه محسوب می‌شود.»

این چهار سناتور در این بیانیه که روز چهارشنبه ۲۴ شهریور منتشر شد گفتند: «ما به کشورهای اسرائیل، امارات متحده عربی، پادشاهی بحرین، پادشاهی مراکش ... شرکت‌کنندگان در توافق ابراهیم، که نشان دادند از گذشته می‌توان گذر کرده و به آینده نگریست، تبریک می‌گوییم.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما مصمم به حفظ توافق‌های ابراهیم و همکاری با دولت جو بایدن برای توسعه آن هستیم.»

ییل لمپرت، مشاور موقت وزیر خارجه در امور خاور نزدیک یک روز پیشتر و در جریان مراسمی در موسسه صلح توافق‌های ابراهیم گفت: «از همین حالا می‌شود دید مردم در سرتاسر منطقه از توافق‌های ابراهیم نفع می‌برند. تجارت و سرمایه‌گذاری شکوفا شده و فرصت‌های جدید ایجاد می‌شود.»

امارات متحده عربی و بحرین دو کشوری بودند که بر اساس توافق‌های ابراهیم، روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را عادی کردند. سودان و مراکش هم متعاقب آن برای عادی سازی روابط به توافق‌های ابراهیم پیوستند.

XS
SM
MD
LG