لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۵

آنتونی بلینکن: کشورهای دیگر را به عادی‌سازی روابط با اسرائیل تشویق می‌‌کنیم


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا (آرشیو)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، جمعه ۲۶ شهریور با اشاره به موفقیت «توافق‌های ابراهیم»، گفت که ایالات متحده کشورهای دیگر را نیز تشویق می‌کند روابط خود با اسرائیل را عادی‌ کنند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، آقای بلینکن این سخنان را در جریان یک نشست مجازی به مناسب نخستین سالگرد انعقاد «توافق‌های ابراهیم» و با حضور مقام‌هایی از کشورهای اسرائیل، بحرین، امارات متحده عربی، و مراکش ایراد کرد.

آقای بلینکن با اشاره به مزایای اقتصادی این قراردادها افزود، دولت بایدن به «تلاش‌های موفق دولت قبلی [ایالات متحده] برای به پیش رفتن روند عادی‌سازی روابط ادامه خواهد داد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که ایالات متحده به تقویت روابط فزاینده اسرائیل با سودان، مصر، و اردن کمک می‌کند.

در این نشست، همچنین یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، اعلام کرد در پایان ماه جاری میلادی از بحرین دیدار خواهد کرد. این نخستین دیدار یک وزیر اسرائیلی از بحرین پس از انعقاد « توافق‌های ابراهیم» است. آقای لاپید افزود کشورهای دیگر نیز می‌توانند به این توافق‌ها بپیوندند.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از این توافق‌های دیپلماتیک که با میانجیگری دولت دونالد ترامپ به دست آمده، حمایت کرده است. مقامات ارشد دولت بایدن گفته‌اند می‌خواهند کشورهای عرب بیشتری روابط خود با اسرائیل را عادی کنند.

XS
SM
MD
LG