لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

هجده سناتور از هر دو حزب طرحی را برای تقویت و گسترش توافق‌های ابراهیم ارائه کردند


از راست سناتورها راب پورمن (جمهوریخواه)، کوری بوکر (دموکرات)،‌ تد یانگ (جمهوریخواه) و بن کاردن (دموکرات
از راست سناتورها راب پورمن (جمهوریخواه)، کوری بوکر (دموکرات)،‌ تد یانگ (جمهوریخواه) و بن کاردن (دموکرات

گروهی متشکل از ۱۸ سناتور از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات طرحی را ارائه کرده‌اند که هدف آن تقویت و افزایش دامنه توافق‌های ابراهیم و عادی‌سازی روابط کشورهای عربی و مسلمان با اسرائیل است. در صورت تایید این طرح، وزارت خارجه آمریکا موظف می‌شود برنامه‌ای را برای گسترش این توافق ارائه و اجرا کند.

روزنامه جروزالم پست روز جمعه ششم فروردین در گزارشی نوشت که ۹ سناتور دموکرات و ۹ سناتور جمهوری‌خواه این طرح را ارائه کرده‌اند. سناتورها راب پورتمن (جمهوری‌‌خواه از ایالت اوهایو)، کوری بوکر (دموکرات از ایالت نیوجرسی)، تد یانگ (جمهوری‌خواه از ایالت ایندیانا) و بن کاردین (دموکرات از ایالت مریلند)، که همگی عضو کمیته روابط خارجی سنا هستند، از جمله ارائه‌کنندگان این طرح به شمار می‌روند.

در صورت به تصویب رسیدن این طرح، که «قانون ۲۰۲۱ عادی‌سازی روابط با اسرائیل» نام دارد، وزارت خارجه آمریکا ملزم می‌شود یک استراتژی را برای تقویت و گسترش توافق‌های ابراهیم و افزایش شمار کشورهای عضو این توافق‌ها، طراحی و اجرا کند.

توافق‌های ابراهیم در دولت پرزیدنت ترامپ حاصل شد و نخستین موفقیت بزرگ برای صلح خاورمیانه در ۲۵ سال گذشته محسوب می‌شود. طبق این توافق‌ها روابط اسرائیل نخست با امارات متحده عربی و بحرین و پس از آن با سودان و مراکش، عادی شد.

XS
SM
MD
LG