لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۹

سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی با حضور وزیر خارجه اسرائیل افتتاح شد؛ آنتونی بلینکن تبریک گفت


وزیر خارجه اسرائیل در جریان افتتاح سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی، روز سه‌شنبه
وزیر خارجه اسرائیل در جریان افتتاح سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی، روز سه‌شنبه

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، با حضور در مراسمی در امارات متحده عربی، سفارت اسرائیل را افتتاح کرد. این نخستین سفر یک عضو کابینه اسرائیل به امارات متحده عربی است.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه هشتم تیر در گزارشی نوشت وزیر خارجه اسرائیل در جریان این سفر دو روزه، همچنین کنسولگری اسرائیل در دبی را افتتاح کرده و شماری توافق‌های همکاری‌های اقتصادی هم امضا می‌کند.

آقای لاپید در جریان افتتاح سفارت گفت: «اسرائیل خواهان صلح با همسایگانش است؛ با تمامی همسایگانش. ما هیچ‌ جا نمی‌رویم، خاورمیانه خانه ما است.»

وزیر خارجه اسرائیل افزود: «ما این‌جا هستیم که بمانیم. ما از تمامی کشورهای منطقه می‌خواهیم آن را تصدیق کنند، و بیایند و با ما گفت‌و‌گو کنند.»

یائیر لاپید همچنین از خدمات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر قبلی اسرائیل، تشکر کرد و او را «معمار توافق‌های ابراهیم» خواند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا هم روز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای، افتتاح رسمی سفارت اسرائیل در امارات متحده عربی را تبریک گفت.

آقای بلینکن افزود: ایالات متحده به کار با اسرائیل و امارات متحده عربی برای تقویت تمامی ابعاد همکاری‌هایشان و فعالیت برای ایجاد آینده‌ای با صلح‌‌ بیشتر، امنیت و کامیابی برای تمامی مردم خاورمیانه، ادامه می‌دهد.

روابط اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین در زمان دولت دونالد ترامپ در آمریکا و طی توافق‌های ابراهیم، عادی شد. متعاقب آن سودان و مراکش هم روابط خود با اسرائیل را عادی کردند.

هواپیمای حامل وزیر خارجه اسرائیل از حریم هوایی عربستان سعودی گذر کرد. عربستان سعودی هرچند روابط با اسرائیل را عادی نکرده، ولی حریم هوایی خود به روی پروازهای اسرائیل به امارات متحده عربی را گشوده است.

امارات متحده عربی هم در ماه جاری سفارت خود را به طور موقت در ساختمان بازار بورس تل‌آویو افتتاح کرد.

XS
SM
MD
LG