لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

دیوان عالی کشور با تجدید نظر در پرونده امید کوکبی موافقت کرد


امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که در ایران زندانی است
امید کوکبی دانشجوی فوق دکترای فیزیک که در ایران زندانی است

دیوان عالی کشور با تجدید نظر در پرونده امید کوکبی، فیزیکدان جوان زندانی، موافقت کرده است.

وبسایت کلمه که اخبار منتقدان حکومت ایران را منتشر میکند، روز سه شنبه با انتشار تصویر نامه دیوان عالی کشور از ارسال پرونده این زندانی به دادگاه تجدید نظر خبر داد.

کوکبی که دانشجوی دکترای فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس بود، بهمن ماه ۱۳۸۹ هنگام خروج از ایران در فرودگاه دستگیر شد. وی بعد از چند ماه بازجویی و بازداشت موقت، در ‌‌نهایت به اتهام ارتباط با دولت متخاصم و کسب مال نامشروع به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این فیزیکدان جوان ایرانی، وره دکتری را در بارسلون اسپانیا تمام کرد و برای تکمیل تحصیلات به دانشگاه تگزاس دعوت شد.

امید کوکبی در نامه‌ای که از زندان برای رئیس قوه قضاییه نوشت تاکید کرد که «کل فرآیند بازداشت، اتهام‌‎زنی و بازجویی» را غیرقانونی می‌داند و در شرایط «خوف، ترس، اکراه، تهدید و سلول انفرادی» به اقرار مجبور شده و چیزهایی را اعتراف کرده که از گفتن آن‌ها متاسف است.

حدود دو ماه پیش ۱۸ برنده نوبل فیزیک با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران، خواستار آزادی امید کوکبی از زندان شده بودند.

بر اساس این گزارش، شعبه ۳۶ دیوان عالی کشور که به پرونده امید کوکبی رسیدگی کرده و حکم ده سال زندان امید کوکبی را که دادگاه انقلاب صادر و در شعبه ۳۶ تجدیدنظر تایید شده بود، «مغایر ضوابط قانونی و واجد اشکالات متعدد» دانسته، پرونده را برای «رسیدگی مجدد» به دادگاه تجدید نظر استان تهران فرستاده است.

به نوشته وبسایت کلمه، دیوان عالی کشور استدلال کرده است که این فیزیکدان ۳۲ ساله در جایگاهی نبوده که به اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای دسترسی داشته باشد و آن را در اختیار دولت‌های متخاصم قرار دهد. این دیوان همچنین درخواست ویزای تحصیلی از اسپانیا و آمریکا را مصداق ارتباط با کشور متخاصم تشخیص نداده است. دیوان عالی کشور همچنین در نامه موافقت خود با تجدید نظر رای کوکبی آورده که کمک دریافت هزینه تحصیلی از دانشگاه مصداق کسب مال نامشروع نیست. بر این اساس این دیوان حکم پیشین امید کوکبی را صحیح ندانست و با تجدید نظر در آن موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG