لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۴

شیوع «امیکرون» در آفریقای جنوبی دو برابر سریع تر از «دلتا» است


واکسیناسیون در آفریقای جنوبی در بحبوحه گسترش گونه جدید امیکرون - ۱۲ آذر ۱۴۰۰
واکسیناسیون در آفریقای جنوبی در بحبوحه گسترش گونه جدید امیکرون - ۱۲ آذر ۱۴۰۰

دانشمندان در آفریقای جنوبی اکنون شواهدی در دست دارند که نشان می‌دهد گونه «امیکرون» ویروس کرونا بیش از دو برابر سریع‌تر از گونه دلتا در این کشور شیوع یافته است.

به گزارش رادیوی عمومی ملی آمریکا «ان‌پی‌آر»، ژولیت پولیام، مدیر مرکز عالی مدل‌سازی و تحلیل مربوط به همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژیک) آفریقای جنوبی در دانشگاه «استلنباس»، می‌گوید: «این موج بسیار سریع‌تر از موج دلتا به نظر می‌رسد. و ما [تاکنون] فکر می‌کردیم که موج [شیوع] دلتا خیلی سریع است. باورنکرنی است.»

نتایج این تحلیل که روز جمعه ۱۲ آذر در یک کنفرانس علمی ارائه شد، نشان می‌دهد که گونه امیکرون بسیار مسری است و همینطور در مقایسه با گونه دلتا قادر به دور زدن سیستم ایمنی بدن است.

خانم پولیام که این پژوهش را رهبری می‌کرد، می‌گوید: «به نظر می‌رسد که بیشتر از دلتا مسری باشد. عدم قطعیت زیادی در این بررسی وجود دارد، اما من می‌توانم بگویم که بیشتر این طور به نظر می‌آید.»

روز پنجشنبه ۱۱ آذر نیز خانم پولیام و همکارانش مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌دهد، احتمال دوباره مبتلا شدن به گونه امیکرون بیشتر از گونه‌ دلتا یا انواع مختلف گونه بتا است.

این مطالعه نمی‌تواند نشان دهد که احتمال ابتلای مجدد به این گونه کرونا تا چه اندازه بیشتر است؛ ولی قطعاً نشان می‌دهد که این سویه جهش یافته ویروس کرونا نسبت به گونه‌های شناخته شده قبلی، توانایی بیشتری در دور زدن سیستم دفاعی بدن و فرار از پادتن‌های تولید شده توسط بیماری قبلی دارد.

XS
SM
MD
LG