لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

امیکرون در جهان | مشاهده نخستین موارد در هند، قرنطینه افراد واکسینه‌نشده در آلمان، و واکسن اصلاح‌شده مدرنا


هند از شناسایی دو مورد ابتلا به گونه امیکرون خبر داد. وزارت بهداشت این کشور روز پنجشنبه اعلام کرد دو بیمار ۶۶ و ۴۶ ساله مبتلا به گونه جدید واکسینه‌ شده بودند و علائم خفیفی از بیماری را نشان داده‌اند.

وزیر بهداشت ایالت جنوبی کارناتاکا، جایی که موارد ابتلا در آن شناسایی شد، گفت نخستین فرد مبتلا یک تبعه آفریقای جنوبی بود که یک هفته را در هند گذراند و پس از منفی شدن آزمایش کرونا این کشور را ترک کرد. نفر دوم نیز یک پزشک هندی است که اخیرا به جایی سفر نکرده بود.

هند تنها ۴۸ درصد از جمعیت شامل ۹۴۴ میلیون بزرگسال خود را به طور کامل واکسینه کرده است.

چندین قانونگذار از دولت خواستند تا با توجه به این که ایالت‌ها نزدیک به ۲۳۰ میلیون دز واکسن دارند، دزهای یادآور را به کادر درمان و افراد آسیب پذیر تزریق کنند اما مقامات بهداشتی می‌گویند اولویت این است که ابتدا همه بزرگسالان کامل واکسینه شوند.

در اروپا، آلمان در پی شیوع گونه امیکرون ویروس کووید-۱۹، افراد واکسینه نشده را از استفاده از تمامی کسب و کارها به جز موارد ضروری مانند سوپرمارکت‌ها و داروخانه‌ها منع کرد و قرار است قانونی را برای اجباری کردن واکسیناسیون تا اوایل سال آینده میلادی ارائه دهد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در یک کنفرانس خبری وضعیت کنونی را «بسیار جدی» توصیف کرد. وی با اشاره به افزایش اخیر موارد ابتلا در آلمان گفت: «باید موج چهارم شکسته شود و این هنوز محقق نشده است.»

محدودیت‌های جدید در آلمان، تمامی افراد واکسینه نشده - حدود ۳۱ درصد از جمعیت – را در برمی‌گیرد.

در آمریکا، شرکت داروسازی مدرنا اعلام کرد که تا ماه مارس آینده دز یادآوری که گونه امیکرون را هدف قرار ‌دهد، آماده تحویل به نهاد نظارتی ایالات متحده خواهد کرد.

استفان هوگ مدیرعامل این شرکت گفت معتقد است دزهای یادآوری که حاوی ژن‌های هدف‌دهنده جهش‌های مخصوص امیکرون هستند، سریع‌ترین راه برای مقابله با کاهش کارآیی واکسن‌ها در برابر گونه جدید است.

مدرنا همچنین بر روی یک واکسن چند ظرفیتی کار می‌کند که شامل حداکثر چهار گونه مختلف ویروس کرونا از جمله امیکرون است. استفان هوگ گفت ممکن است تولید این واکسن چند ماه دیگر طول بکشد.

گونه «امیکرون» تاکنون در ایالت‌های کالیفرنیا و مینه‌سوتا در آمریکا مشاهده شده است.

در این میان، آژانس بهداشت عمومی اتحادیه اروپا می‌گوید طی چند ماه آینده، بیش از نیمی از موارد ابتلا به کرونا در اروپا ناشی از گونه «امیکرون» خواهد بود.

این برآورد نشان می‌دهد امیکرون به مراتب مسری‌تر از دلتا است. با این حال، تاکنون موردی از بیماری وخیم ناشی از این گونه در اروپا گزارش نشده است.

ماریا ون کرخوف، اپیدمیولوژیست سازمان جهانی بهداشت، گفت که این نهاد انتظار دارد ظرف چند روز اطلاعات بیشتری در مورد گونه جدید به دست آورد.

اروپا تاکنون ۷۹ مورد ابتلا به امیکرون را ثبت کرده است که نیمی از این موارد بدون علامت بودند و نیمی دیگر، تنها علائم خفیف نشان دادند.

XS
SM
MD
LG