لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۲

نمایندگان سنای فرانسه به ممنوعیت حجاب در مسابقات ورزشی رأی دادند


مجلس سنای فرانسه
مجلس سنای فرانسه

نمایندگان مجلس سنای فرانسه به ممنوعیت استفاده از روسری در مسابقات ورزشی رأی مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سناتورها با این استدلال که رعایت اصل بی‌طرفی در رقابت‌های ورزشی الزامی است، به ممنوعیت حجاب رأی دادند.

مجلس سنای فرانسه، سه شنبه به اصلاح یک قانون پیشنهادی رأی مثبت داد که تصریح می‌کند پوشیدن ‌نمادهای مذهبی آشکار در رویدادها و مسابقات سازمان‌‌دهی شده توسط فدراسیون‌های ورزشی ممنوع است.

سناتورهای فرانسوی در متن اصلاحیه خود به صراحت تأکید کردند که هدف این اصلاحیه ممنوعیت «پوشش حجاب در مسابقات ورزشی» است.

اصلاحیه پیشنهادی گروه راست‌گرای «جمهوری‌خواهان» که با مخالفت دولت فرانسه همراه بود، با ۱۶۰ رأی موافق و ۱۴۳ رأی مخالف به تصویب رسید.

به این ترتیب، کمیسیونی متشکل از قانون‌گذاران مجلس سنا و مجلس نمایندگان فرانسه باید متن نهایی را پیش از انتشار تنظیم کنند، و البته امکان حذف این اصلاحیه نیز وجود دارد.

هنوز مشخص نیست که آیا این ممنوعیت برای بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ پاریس اجرا می‌شود یا خیر و کمیته برگزاری المپیک نیز اظهارنظری در این رابطه نداشته است.

این رأی‌گیری یک سال پس از آن صورت گرفت که اعضای مجلس نمایندگان فرانسه لایحه‌ای را برای تقویت نظارت بر مساجد، مدارس، و باشگاه‌های ورزشی به منظور محافظت از فرانسه در برابر اسلام‌گرایان افراطی، و ترویج احترام به ارزش‌های فرانسوی، یکی از پروژه‌های مهم امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه تصویب کرد.

امانوئل مکرون
امانوئل مکرون

با توجه به حملات تروریستی مرگبار اخیر در فرانسه، بسیاری از شهروندان این کشور باور دارند که افراط‌گرایی خطری جدی محسوب می‌شود. اما منتقدان این قانون‌ را ترفندی برای جذب جناح راست به سمت حزب میانه‌رو امانوئل مکرون در آستانه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می‌دانند.

سناتورهای فرانسوی در اصلاحیه خود یادآور شدند که شهروندان در اعمال دین خود آزاد هستند ولی باید از مواردی که موجب اختلاف می‌شود، خودداری کرد.

فدراسیون فوتبال فرانسه پیشتر زنان را از حجاب و پوشیدن روسری در تمامی مسابقاتی که برگزار می‌کند، منع کرده بود.

XS
SM
MD
LG