لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۷

المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن: تحریم حقوق‌بشری، کرونا، و ورزشکارانی که در رویای کسب مدال هستند


در آستانه شروع بازیهای المپیک زمستانی پکن، توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک، بار دیگر در نشست هیئت اجرایی این نهاد در چین، از برگزارکنندگان المپیک زمستانی پکن تمجید کرد.

المپیک زمستانی پکن درحالی روز جمعه با مراسم افتتاحیه در استادیوم نمادین آشیانه پرنده آغاز می‌شود که تعدادی از کشورهای دموکراتیک غربی به رهبری ایالات متحده، در اعتراض به کارنامه حقوق بشری چین و نسل کشی مسلمانان اویغور در استان سین کیانگ در غرب چین، بازی ها را تحریم دیپلماتیک کرده اند.

آمادگی برای بازی‌های المپیک زمستانی پکن (بهمن ۱۴۰۰)
آمادگی برای بازی‌های المپیک زمستانی پکن (بهمن ۱۴۰۰)

در سال های اخیر، فعالان حقوق بشر به دلیل نقض حقوق اقلیت‌ها، از جمله سرکوب اویغورها در استان سین‌کیانگ، و سیاست‌های چین در مقابل دموکراسی‌خواهان در هنگ کنگ، تبت، مغولستان، و تایوان خواستار بازپس‌گیری میزبانی از چین بودند. آنها حتی در مراسم روشن کردن مشعل بازی‌ها در المپیای یونان با بنری که بر روی ان نوشته شده بود بازی‌های نسل‌کشی ممنوع، پرچم تبت را به اهتزاز درآوردند و خواستار تحریم بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن شدند.

در همین حال پاپ فرانسیس روز چهارشنبه در جریان سخنرانی عمومی هفتگی خود در واتیکان درباره بازی‌های المپیک زمستانی پکن گفت که ورزش با زبان جهانی خود می تواند پل های دوستی و همبستگی را بین مردم از هر فرهنگ و مذهب ایجاد کند. پاپ فرانسیس افزود که «ورزشکاران دارای معلولیت» باید نمونه باشند تا «به همه کمک کنند تا بر تعصبات و ترس ها غلبه کنند و جامعه ما را پذیراتر و فراگیرتر نمایند.»

تیهیل گیل، بازیکن تیم کرلینگ استرالیا، پس از پیروزی ویکتوریا پرسینگر (چپ) از آمریکا به او تبریک می‌گوید. (چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۰)
تیهیل گیل، بازیکن تیم کرلینگ استرالیا، پس از پیروزی ویکتوریا پرسینگر (چپ) از آمریکا به او تبریک می‌گوید. (چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۰)

قوانین سختگیرانه مقابله با کرونا در چین هم در کانون توجه قرار گرفته است. پیشتر رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ از چشم انداز مشارکت ۳۰۰ میلیونی مردم آن کشور در المپیک خبر داده بود، اما به دلیل افزایش آمار مبتلایان به سویه جدید اومیکرون این بازی‌ها با حضور گزینشی و محدود تماشاگران برگزار می‌شود. در حالیکه کمیته برگزاری بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۲۲ ، واکسیناسیون شرکت‌کنندگان را شرط ورود به بازی‌ها اعلام کرده، برخی از ورزشکاران احتمالاً در صورت دریافت آزمایش مثبت قبل از مسابقه، رویای المپیک خود را از دست خواهند داد.

سه‌یا کوبایاشی، لوژسوار ژاپنی، در حال تمرین (چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۰)
سه‌یا کوبایاشی، لوژسوار ژاپنی، در حال تمرین (چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۰)

در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن ۱۰۲ رویداد ورزشی در ۱۵ رشته برفی و یخی برگزار می‌شود و در پارالمپیک، ورزشکاران در ۷۸ رویداد مختلف در ۴ رشته ورزشهای برفی: اسکی آلپاین، اسکی صحرانوردی، بیاتلون و اسنوبورد و ۲ رشته ورزش های یخی: پارا هاکی روی یخ و کرلینگ یا سنگ دوانی با ویلچیر شرکت خواهند کرد.

پکن تنها شهری است که میزبان المپیک تابستانی و زمستانی بوده است. بازیهای المپیک زمستانی پکن از ۴ تا ۲۰ فوریه و پارالیمپیک زمستانی از ۴ تا ۱۳ ماه مارس برگزار می شود.

ایران در این دوره از بازی‌های المپیک زمستانی با سه ورزشکار، حسین ساوه‌شمشکی و عاطفه احمدی در آلپاین، و دانیال ساوه شمشکی در صحرانوردی حضور دارد.

XS
SM
MD
LG