لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

گزارش بازرس کل کنگره: شبه‌نظامیان همسو با تهران همچنان تهدیدی برای نیروهای آمریکایی هستند


گشت‌زنی نیروهای امنیتی عراق درمقابل یکی از مواضع حشد‌الشعبی در بغداد
گشت‌زنی نیروهای امنیتی عراق درمقابل یکی از مواضع حشد‌الشعبی در بغداد

گزارش تازه بازرس کل منصوب کنگره می‌گوید که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران همچنان تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی و متحدانش در عراق محسوب می‌شوند.

بازرس کل منصوب کنگره در تازه‌ترین گزارش خود در مورد «عملیات عزم راسخ» که اصالتا برای مقابله با داعش سازماندهی شده است، اعلام کرد که تهدیدها و عملیات شبه‌نظامیان مورد حمایت و یا همسو با ایران، همچنان منافع واشنگتن و متحدانش در منطقه را تهدید می‌کنند.

این گزارش که متن آن روز سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت منتشر شد حاکی از آن است که شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران همچنان از توانایی انجام عملیات مخرب از جمله حمله‌های پهپادی و کار گذاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای برخوردارند و می‌توانند علیه منافع آمریکا و نیروهای ائتلافی واردعمل شوند.

گزارش سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ که دفتر بازرس کل از عملیات عزم راسخ منتشر کرد
گزارش سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ که دفتر بازرس کل از عملیات عزم راسخ منتشر کرد

در متن این گزارش آمده است: «در ماه ژانویه این شبه‌نظامیان پایگاه عین‌الاسد را با شماری پهپاد و دستکم پنج راکت هدف قرار دادند. از آن زمان به بعد این نیروها از حملات بیشتر خودداری کرده‌اند ولی در بیانیه‌های عمومی خود به تهدید نیروهای آمریکایی ادامه داده‌اند.»

این گزارش می‌گوید توقف حمله‌ها به احتمال زیاد نشانه‌ای از تلاش این گروه‌های شبه‌نظامی برای خودداری از آسیب رساندن به جریان تشکیل دولت در عراق است. براساس این گزارش این نیروها که تلاش دارند جریان سیاسی وابسته‌ به آن‌ها در موضع ضعف قرار نگیرد.

براساس این گزارش ایران و یا شبه‌نظامیان همسو با ایران در بازه سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ تاثیر بزرگ یا عمیقی روی نیروهای ائتلافی مقابله با داعش نداشته‌اند. در این گزارش با اشاره به حمله به پایگاه عین‌الاسد عنوان شده است که این اتفاق به طور موقت روی تامین حمایتی نیروهای مقابله با داعش، تاثیر داشت.

این گزارش همچنین می‌افزاید که در ماه مارس، ایران ۱۲ موشک بالستیکی از قلمروی خود به حومه اربیل و نزدیکی مجموعه کنسولگری جدید آمریکا که در حال ساخت بود، شلیک کرد. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای مسئولیت آن را پذیرفت و مدعی شد که به یک پایگاه اطلاعاتی اسرائیل حمله کرده است.

بر اساس این گزارش، ساختمانی که مورد حمله قرار گرفت، محل سکونت شماری از بازرگانانی مشهور است که برای مقامات رسمی آمریکا شناخته شده بودند. در جریان این حمله همچنین دفتر مرکزی شبکه تلویزیونی «کردستان ۲۴ نیوز» که با دولت محلی مسرور بارزانی همسو است، خسارت دید.

این گزارش همچنین می‌گوید گروه‌های شبه‌نظامی در عراق اراده خود برای حمله به دیگر کشورهای همسایه با تسلیحات دوربرد ایران و یا متحدان ایرانی در منطقه نشان داده‌اند. در ماه فوریه یک گروه شبه‌نظامی عراقی مسئولیت شلیک سه پهپاد به ابوظبی را پذیرفت.

بر اساس این گزارش گروه‌های شبه‌نظامی همسو با ایران حملات خود علیه نیروهای ترکیه در عراق و سوریه را نیز افزایش داده‌اند. این گزارش می‌گوید این شبه‌نظامیان با گروه پ.ک.ک که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا است همکاری می‌کنند تا بتوانند به حملات هوایی و پهپادی ترکیه به مواضع این گروه، پاسخ دهند.

بر اساس این گزارش، رابطه دولت عراق با گروه حشدالشعبی شاهد تغییر خاصی نبوده است. نخست وزیر عراق از تمرکز بر روی این گروه با نگرانی از این که این اقدام موجب دامن زدن به خشونت شود، دست برداشته است.

این گزارش که به وضعیت عملیاتی ائتلاف عزم راسخ در سه ماه اول سال جاری میلادی می‌پردازد، توسط بازرس کل و برای ارائه به کنگره ایالات متحده تدوین شده است.

XS
SM
MD
LG