لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

حمله ارتش ترکیه به شمال عراق در سکوت کامل دولت بغداد


یک فروند جت جنگنده اف-۱۶ ترکیه در پایگاه هوایی اینجرلیک- آرشیو
یک فروند جت جنگنده اف-۱۶ ترکیه در پایگاه هوایی اینجرلیک- آرشیو

وزیر دفاع ترکیه روز دوشنبه از آغاز عملیاتی گسترده علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال عراق خبر داد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، اعلام کرد که هواپیماهای جنگی، هلیکوپترها، و پهپادهای ارتش این کشور مواضع شبه‌نظامیان کُرد، اعم از پناهگاه‌ها، تونل‌ها، و زاغه‌های مهمات آنها را در مناطق شمالی عراق هدف قرار دادند.

به گزارش رویترز، آکار می‌گوید که این عملیات به منظور «جلوگیری از حملات تروریستی» و «حصول اطمینان از امنیت مرزهای» ترکیه انجام شده است. وی همچنین گفته است که واحدهای توپخانه ارتش ترکیه نیز از این عملیات پشتیبانی کردند.

آنکارا انجام این‌گونه عملیات فرامرزی در عراق و سوریه علیه شبه‌نظامیان «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک‌) و شبه‌نظامیان کرد سوریه موسوم به «یگان‌های مدافع خلق» (ی‌پ‌گ) را بخشی از کارزار مبارزه با تروریسم خود عنوان می‌کند. ترکیه هر دو این گروه‌ها را «گروه‌های تروریستی» می‌نامد. ایالات متحده و اتحادیه اروپا نیز «پ‌ک‌ک‌» را به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

وزیر دفاع ترکیه می‌گوید که این عملیات بر اساس برنامه‌ریزی‌ انجام شده با موفقیت پیش‌ رفته‌است. او گفت که «اهدافی که برای مرحله اول تعیین شده بود، حاصل آمده است.»

وزارت دفاع ترکیه همچنین مدعی شده است که این عملیات پیشگیرانه بوده چرا که ارزیابی‌ها حاکی از آن بود که «پ‌ک‌ک‌» درحال آماده شدن برای انجام عملیاتی گسترده بوده است.

آنکارا به طور مستمر حملاتی هوایی در شمال عراق، جایی که «پ‌ک‌ک‌» در آن حضور دارد، انجام می‌دهد. «پ‌ک‌ک‌» حدود چهاردهه است که با حکومت ترکیه مبارزه مسلحانه می‌کند.

عمده تمرکز این عملیات در مناطق متینا، زاپ، و آواشین-باسیان در شمال عراق بوده است درحالی که دولت بغداد تاکنون فقط به سکوت بسنده کرده است.

به گزارش رویترز مقامات ترکیه‌ای در خفا می‌گویند که بغداد در جنگ علیه «پ‌ک‌ک‌» کاملا در کنار آنکارا قرار دارد.

XS
SM
MD
LG