لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان در عراق  برگزار شد


یک معترض ایرانی در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران- ۳ ژانویه ۲۰۱۶
یک معترض ایرانی در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران- ۳ ژانویه ۲۰۱۶

رسانه خبری نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید تهران و ریاض پنجمین دور گفت‌وگوهای غیررسمی خود را در بغداد با هدف عادی سازی روابط دوجانبه برگزار کردند.

هنوز تاریخ دقیق برگزاری این گفتگو‌ها مشخص نیست، اما پایگاه خبری نور نیوز گزارش داده که در این گفتگوها «چشم‌انداز روشن‌تری نسبت به از سرگیری روابط میان دو کشور ترسیم شده است.»

طبق این گزارش «مقامات ارشد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران و رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی، به عنوان نمایندگان تام‌الاختیار دو کشور» در این مذاکرات شرکت کرده‌اند.

نورنیوز همچنین عکسی را از حضور مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در میان نماینگان ایران و عربستان منتشر کرده است.

در پنجمین دور گفتگوهای ایران و عربستان که گفته می‌شود «مسئولان عالی عراق و سلطنت عمان نقش موثری در شکل‌گیری» آن داشته‌اند، «در مورد چالش‌های اصلی در مسیر از سرگیری روابط دو کشور تبادل نظر شده است.»

دو طرف همچنین در مورد ازسرگیری روابط دو کشور و احتمال برگزاری یک نشست مشترک در سطح وزرای خارجه امیدواری کرده اند.

خبرگزاری روسی اسپوتینک هم گزارش داده که مقامات ایران و عربستان در مورد روابط دوجانبه و امنیت منطقه خلیج فارس گفتگو کرده‌اند.

تاکنون مقامات رسمی ایران و عربستان در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

این دور از گفتگوها قرار بود اواخر اسفند برگزار شود، اما پس از توقف مذاکرات احیای برجام در وین، ایران به طور یکجانبه آن را لغو کرد.

مذاکرات غیررسمی ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، فروردین ۱۴۰۰ با میزبانی عراق آغاز شد. روابط دو کشور پس از حمله تندروهای حامی حکومت ایران به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، قطع شد.

XS
SM
MD
LG