لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

اوپک: قیمت نفت در سال آینده کاهش خواهد یافت


عبدالله البدری، دبیر کل اوپک
عبدالله البدری، دبیر کل اوپک

به گفته تحلیلگران با افزایش تقاضا در بازار آسیا، عرضه بیش از تقاضای نفت در بازار جهانی، قیمت نفت را تنزل خواهد داد.

سازمان کشورهای صادر کننده نفت - اوپک - اعلام کرد که افزایش سطح تولید اوپک همزمان با توسعه استخراج نفت از صخره های نفتی، قیمت نفت را در بازارهای جهانی کاهش خواهد داد.

در همین ارتباط بسیاری از تحلیلگران نفتی نیز گفته اند که با وجود افزایش تقاضای نفت در بازارهای آسیا، عرضه بیش از تقاضای نفت در بازارهای جهانی، قیمت نفت را کاهش خواهد داد.

اعضای اوپک، پس از اجلاس روز گذشته خود در وین، گفتند که در حال حاضر در بازارهای نفتی جهان تعادلی بین عرضه و تقاضا وجود دارد، و از این رو موافقت کردند که تا اواسط سال آینده در سقف تولید روزانه ۳۰ میلیون بشکه ای خود تغییری ندهند.

علی نعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی، بزرگترین کشور صادر کننده نفت عضو اوپک، گفت که اکنون بازارهای نفتی جهان در بهترین وضعیتی قرار دارند که می توانند باشند، و قیمت نفت بسیار متعادل و مناسب است.

با این وصف، هنوز معلوم نیست که عربستان سعودی تا چه میزانی حاضر است برای تثبیت قیمت نفت، از میزان تولید خود بکاهد. در حال حاضر، با توجه به آنکه قیمت هر بشکه نفت شمال بالغ بر ۱۱۲ دلار است، و پیش از آنکه افزایش عرضه و در نتیجه کاهش قیمت نفت، کشورهای عضو اوپک را تحت فشار قرار دهد، ممکن است که مسئله کاهش میزان تولید نفت عربستان سعودی چندان اهمیتی نداشته باشد.

ولی عراق و ایران، دومین و سومین تولید کنندگان بزرگ نفت اوپک پس از عربستان سعودی، که بدون اتلاف وقت در اجلاس وین هشدار دادند که می خواهند در سال آینده هر کدام بر میزان تولید خود روزانه یک میلیون بشکه اضافه کنند، سایر اعضای اوپک، به ویژه عربستان سعودی را تحت فشار قرار خواهد داد، تا به منظور جلوگیری از کاهش قیمت نفت، سطح تولید خود را کاهش دهند. این درحالی است که در حال حاضر عربستان سعودی تقریباً یک سوم نفت اوپک را تولید می کند.

از این رو، در اجلاس بعدی اوپک، که قرار است در یازدهم ژوئن سال آینده تشکیل شود، مسئله کاهش سطح تولید عربستان سعودی و برخی دیگر از اعضاء بدون تردید در صدر موضوعات مذاکرات وزیران نفت اوپک قرار خواهد داشت.

عراق که تحت حکومت صدام حسین تا سال ۲۰۰۳ میلادی و در جریان جنگ از کاهش صادرات نفتی خود متضرر شده، و جمهوری اسلامی ایران که دوسال است سطح تولید نفتش به خاطر فشار ناشی از تحریم ها به شدت کاهش یافته، انتظار دارند که سایراعضای اوپک، به ویژه عربستان سعودی با کاهش سطح تولید خود، جایی برای آنها باز کنند.


بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است که تهران در نظر دارد پس از لغو تحریمها سطح تولید را به ۴ میلیون بشکه در روز برساند. او افزود که حتی اگر قیمت هر بشکه نفت به ۲۰ دلار تنزل کند، تهران از از حق و هدف خود دست برنخواهد داشت.

آقای زنگنه روز سه شنبه گفت که تحریم فروش نفت ایران ممکن است زودتر از شش ماه دیگر، و به تدریج، لغو شود. او ابراز امیدواری کرد که تهران بتواند به تدریج صادرات نفت خود را افزایش دهد.

آقای زنگنه گفت: «در اوپک سنتی وجود دارد مبنی بر آنکه هنگامی که یکی از اعضاء پس از رفع مشکلات به بازار بر می گردد، سایر اعضای اوپک در بازار نفت برای آن کشور جای باز می کنند.»

وزیر نفت ایران در ادامه سخنان روز سه شنبه اش افزود: «به اعتقاد من، کشورهایی که در سال گذشته تولید نفت خود در اوپک را افزایش دادند، باید درک کنند که باید از تولید خود بکاهند، تا ایران بتواند بمانند گذشته سهم بیشتری در میزان تولید اوپک داشته باشد.»

عربستان سعودی اوایل امسال تولید نفت بیش از ده میلیون بشکه ای روانه خود را به میزان نیم میلیون بشکه کاهش داد، و انتظار می رود، که شرایط موجود، از جمله حضور فعال ایران و عراق در اوپک، ریاض را تحت فشار قرار دهد تا سطح تولید خود را تا اواسط سال آینده به ۹ میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

در همین رابطه وزیر نفت عربستان سعودی گفت ایران و عراق مانند سایر اعضای اوپک میتوانند تولید نفت خود را به بازار عرضه کنند. او افزود بازار نفت بازار بزرگی است و متغیرهای بسیاری در آن نقش بازی میکنند، وقتی نفت کشوری وارد بازار میشود نفت کشور دیگر از بازار خارج می شود.

سران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برخلاف رهبران تهران و بغداد در مورد افزایش سطح تولید نفت در ایران و عراق خوش بین نیستند.

بسیار از تحلیلگران بازار نفت پیش بینی کرده اند که استخراج نفت حاصل از سنگ نفت که باعث رنسانس نفتی یا تولد دوباره تولید نفت در آمریکا شده، برای سومین سال متوالی سطح تولید نفت این کشور را روزانه یک میلیون بشکه افزایش خواهد داد و آنرا به ۱۲ میلیون بشکه در روز خواهد رساند.
XS
SM
MD
LG