لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

ایران خواهان بازگشت شرکتهای نفتی شد


ایران اسامی ۷ شرکت نفت غربی را که می خواهد پس از لغو تحریم ها به میدان های نفت و گاز بازگردند اعلام کرده است.

به گزارش رویترز، بیژن نامدار زنگنه این شرکت ها را روز چهارشنبه معرفی کرد و گفت شرایط قراردادهای جدید در ماه آوریل پیشنهاد خواهد شد.

این شرکتها عبارتند از: توتال فرانسه، رویال داچ شل، انی ایتالیا، استات اویل نروژ، بی پی بریتانیا، و شرکت های آمریکایی اکسون موبیل و کونوکو فیلیپس.

ایران چهارمین ذخایر نفتی بزرگ جهان را دارد، همچنین مخزن برزگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است. اما به گزارش رویترز، با انقلاب اسلامی شرکت های نفتی بیرون رانده شدند. سهم ایران از تولید نفت جهانی از ۵۵ درصد در دهه ۱۹۷۰، به زیر ۴۰ درصد در سال ۱۹۹۷ پائین آمد. تولید گار همچنان ناچیز باقی مانده است.

زنگنه که در حاشیه اجلاس اوپک در وین با خبرنگاران سخن می گفت اظهار داشت او هم اینک با برخی از شرکت ها مذاکره می کند، اما آنها هنوز شرکت های آمریکایی را شامل نمی شوند.

یک مقام وزارت نفت ایران گفت زنگنه قرار است روز پنجشنبه با مدیران ارشد شرکت های غربی، از جمله انی و شل، ملاقات کند.

او به شرکت های روسی، چینی یا ژاپنی اشاره نکرد، و در پاسخ به این پرسش که آیا مایل است شرکت های آسیایی، هندی و چینی نیز به ایران بیایند، گفت «ما فعلا با شرکت های اروپایی مذاکره می کنیم.»

رویترز به نقل از مهدی حسینی، مقام مسئول بازنگری شرایط سرمایه گذاری، می گوید امید می رود مدل جدید قرار داد در کنفرانسی در لندن در هفته دوم آوریل ارائه شود.

مدیر یک شرکت نفتی غرب که قبلا با ایران معامله داشت، گفت «ایرانیان یقین دارند که می توانند شرکت ها را پیش از لغو تحریم ها جلب کنند. با این حال، اکثر شرکت های بین المللی مراقب خواهند بود پیش ازتوافق نهایی بین غرب وایران، زیاد جلو نروند.»
XS
SM
MD
LG