لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

دیدار ظریف با رئیس امارات متحده عربی


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ادامه آنچه کوشش برای بهبود مناسبات تهران با کشورهای حاشیه خلیج فارس توصیف می شود، روز چهارشنبه وارد امارات متحده عربی شد و در شهر العین با شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، ملاقات کرد.

گزارش اسوشیتد پرس به نقل از خبرگزاری رسمی امارات حاکی است شیخ زاید پشتیبانی خود را از موافقتنامه اتمی اخیر در ژنو بین ایران و ۶ قدرت جهانی تکرار کرد و گفت کشور او در انتظار است برای تقویت ثبات و امنیت منطقه ای با ایران همکاری کند.

ظریف از رهبر امارات دعوت کرد به ایران سفر کند، که پذیرفته شد، و علاقه تهران را به تقویت روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس ابراز داشت.

دو عضو اوپک روابط تجارتی دیرینه ای دارند، اما بر سرپاره ای مسائل، از جمله کنترل تهران بر سه جزیره ای که هر دو کشور مدعی آن هستند، اختلاف دارند.

با این حال، در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود،امارات متحده عربی آمادگی خود را برای تعامل با رهبری جدید ایران ابراز داشته است. امارات یکی از نخستین کشورهای منطقه بود که از توافق اتمی بین ایران و قدرت های جهانی استقبال کرد و هفته پیش وزیر امور خارجه خود را به تهران فرستاد.

ظریف قبل از سفر به امارات به کویت وعمان رفت وبا امیران دو کشور ملاقات کرد. تاکنون فقط عربستان سعودی و بحرین دربرنامه سفرهای او گنجانده نشده اند.

تئودور کاراسیک، تحلیلگر امور امنیتی و سیاسی در موسسه تحلیل های نظامی خاورمیانه و خلیج فارس در دوبی به اسوشیتد پرس گفت «ایران با استفاده از توافقنامه اتمی سعی دارد مسائل معوقه با کشورهای شورای همکاری خلیج را حل کند.»

ایران به همکاری نزدیکتر با عربستان سعودی نیز ابراز علاقه کرده است، اما رهبران ریاض نشان داده اند در حال حاضر تمایلی به مذاکره ندارند. آنها نیز همانند اسرائیل به مقاصد ایران بسیار مشکوک هستند.

اسوشیتد پرس می گوید عربستان یک ایران نیرومندتر را تهدیدی برای نفوذ خود در منطقه می بیند. عربستان همچنین همراه با دیگر کشورهای سنی حاشیه خلیج فارس از شورشیان سوریه که برای سرنگونی بشاراسد می جنگند حمایت می کند. افزون بر این، ریاض ایران را به حمایت از قیام های شیعیان دریمن و بحرین متهم می سازد.
XS
SM
MD
LG