لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

طالبان برای «حفظ اعتبار» افغانستان «افراد نااهل» را پاکسازی می‌کند


گذرگاه بازرسی در کابل. آرشیو
گذرگاه بازرسی در کابل. آرشیو

طالبان اعلام کرد با تشکیل یک کمیته ویژه، «افراد نااهل» را در سطوح مختلف و با هدف حفظ «اعتبار افغانستان» پاکسازی می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه دوم آذر در گزارشی اعلام کرد این حرکت طالبان، نشانه‌ای از تمایل برای حرکت به سمت تشکیل یک دولت معمول و ترک هویت خشونت‌طلبی است.

سراج‌الدین حقانی، معاون طالبان و وزیر کشور این گروه، با ارسال یک پیام صوتی گفت: «ما فهمیده‌ایم که شماری از افراد نااهل وارد سطوح مدیریتی طالبان شده‌اند و برای امارت اسلامی، بدنامی به بار آورده‌ و به نفع خودشان کار می‌کنند.»

او افزود: «خواسته ما این است که ممکن است تعداد این افراد کم باشد ولی همه باید خالص و مخلص باشند تا به این جنبش خسارتی وارد نشود.»

رویترز می‌گوید گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد افرادی با معرفی خود به عنوان اعضای طالبان، حملاتی علیه غیرنظامیان و اعضای سابق نیروهای امنیتی دولت سابق انجام داده‌اند. این در حالی است که طالبان گفته بود عفو عمومی صادر کرده است.

سراج‌الدین حقانی که هیچ‌گاه تصویری از او دیده نشده، همچنین رئیس شبکه حقانی است. این گروه در ۲۰ سال گذشته چندین حملات خشونت‌ و مرگبار انجام داده‌اند.

کمیته پاکسازی تحت تشکیلات وزارت دفاع تشکیل شده است. ریاست این وزارتخانه بر عهده ملا یعقوب، فرزند ملا‌ عمر بنیانگذار طالبان، است.

XS
SM
MD
LG