لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

نشست وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی با «تمرکز بر موضوع افغانستان» برگزار می‌شود


زنان در افغانستان. آرشیو
زنان در افغانستان. آرشیو

هفدهمین نشست فوق‌العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی قرار است روز یکشنبه ٢٨ آذر به میزبانی پاکستان در اسلام آباد برگزار شود.

شاه مسعود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفته پیام این اجلاس این است که مردم افغانستان را فراموش نکنید.

به گفته آقای قریشی، در هفدمین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی، نمایندگان آمریکا، روسیه و چین نیز شرکت خواهند داشت.

وزیر امور خارجه پاکستان می‌گوید به همتایانش در کشورهای دیگر گوشزد کرده که فروپاشی در افغانستان سبب تضعیف مبارزه با تروریسم و شکل‌گیری سیلی از مهاجرت اقتصادی به مقصد، نه فقط از کشورهای همسایه نظیر ایران و پاکستان، بلکه اروپا و آمریکای شمالی خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرده که نشست اسلام‌آباد فرصتی برای زیر فشار گذاشتن طالبان و تاکید بر ضروت حق تحصیل دختران در همه مقاطع و بازگشت به کار کامل زنان در افغانستان باشد.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان در توییتی اعلام کرد امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، برای شرکت در این نشست به اسلام‌آباد سفر کرده است.

افغانستان با روی کار آمدن دوباره طالبان دچار رکود اقتصادی شدیدی شده که آن کشور را در مسیر بحران و فاجعه انسانی قرار داده است.

جامعه جهانی، از شناسایی حکومت طالبان خودداری کرده و میلیاردها دلار از دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور، عمدتا در ایالات متحده، مسدود و کمک‌های مالی بین‌المللی نیز به آن کشور متوقف شده است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد، اکثر خانواده ها در افغانستان با خطر کمبود مواد غذایی مواجه هستند و میزان فقر در آن کشور به مرز ۹۰ درصد نزدیک می‌شود.

XS
SM
MD
LG