لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

آمریکا چند فرد و نهاد مرتبط با حماس و چند عضو سپاه پاسداران را تحریم کرد


وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا
وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، روز جمعه پنجم آبان دومین دور از تحریم‌ها علیه مقامات کلیدی مرتبط با حماس و شبکه‌های مالی آن در پی حمله ۱۵ مهر به شهروندان اسرائیلی را وضع کرد.

بنا بر بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، تحریم‌های روز جمعه بخش دیگری از دارایی‌های حماس و افرادی را که تسهیل‌‌کننده دور زدن تحریم‌ها توسط شرکت‌های وابسته به حماس هستند، هدف قرار می‌دهد.

وزارت خزانه‌داری همچنین یک مقام حماس مستقر در ایران و چند عضو سپاه پاسداران، و نیز یک نهاد مستقر در غزه را که به عنوان مجرای کمک‌های مالی غیرقانونی جمهوری اسلامی ایران به دو گروه حماس و جهاد اسلامی عمل کرده است، تحریم می‌کند.

والی آدیمو، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، در این ارتباط گفت که «اقدام امروز، تعهد ایالات متحده به از بین بردن شبکه‌های تامین مالی حماس» را نشان می‌دهد.

این مقام بلندپایه دولت بایدن افزود ایالات متحده «به منظور تضعیف بیشتر توانایی حماس برای انجام حملات تروریستی وحشتناک» همچنان فعالیت‌های مالی و جریان‌های تامین مالی این گروه را هدف تحریم قرار خواهد داد.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمده است که تحریم‌های روز جمعه «نقش حیاتی ایران در تامین پشتیبانی مالی، لجستیکی، و عملیاتی حماس» را نشان می‌دهد.

در پی صدور این تحریم‌ها آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای کوتاه با اشاره به تحریم اشخاص و نهادهای حامی حماس از جمله اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «ایالات متحده به از بین بردن شبکه‌های حامی تامین مالی حماس و مقابله با حمایت ایران از تروریسم در منطقه و سراسر جهان متعهد است.»

بلینکن تصریح کرد: «ما به همکاری با شرکایمان به منظور جلوگیری از دسترسی حماس به نظام مالی بین‌المللی به عنوان بخشی از تلاش‌های گسترده‌ترمان برای جلوگیری و بازداشتن فعالیت‌های تروریستی‌اش ادامه خواهیم داد.»

  • تحریم‌شدگان ایرانی یا مرتبط با ایران

خالد قدومی: تبعه اردنی عضو حماس که سال‌ها است به عنوان نماینده حماس در تهران زندگی می‌کند و رابط میان این گروه و جمهوری اسلامی ایران است. قدومی از طریق شرکت‌کردن در جلسات هیئت‌های نمایندگی با مقامات بلندپایه ایران و تحسین حمایت جمهوری اسلامی از حماس، از جمله حمایت تسلیحاتی، تلاش می‌کند روابط قوی با جمهوری اسلامی را حفظ کند.

علی مرشد شیرازی و مصطفی محمدخانی: اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند که به اعضای جهاد اسلامی، حماس، و حزب‌الله آموزش نظامی می‌دهند.

علی احمد فیض‌اللهی: فرمانده تیپ نیروی ویژه صابرین نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. تیپ صابرین به سوریه اعزام شده و حماس و حزب‌الله را آموزش نظامی داده است. این تیپ همچنین در سرکوب خشونت‌بار اعتراضات داخل ایران نقش داشته است.

انجمن خیریه الانصار: انجمن مستقر در غزه و وابسته به جهاد اسلامی است که میلیون‌ها دلار از بنیاد شهید انقلاب اسلامی دریافت کرده و در اختیار خانواده‌های تروریست‌های مرتبط با حماس و جهاد اسلامی قرار داده است. الانصار مدعی است کمک‌های مالی جمهوری اسلامی به این خانواده‌ها در راستای حمایت ایران از مردم فلسطین است اما این کمک‌های مالی به عنوان ابزاری برای جذب نیرو به منظور ترویج فعالیت‌های ترورریستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ناصر الشیخ علی: مدیر انجمن خیریه الانصار است و هدایای مالی بنیاد شهید را به خانواده‌های گروه‌های تروریستی فلسطینی داده است. او به طور علنی کمک‌های بنیاد شهید انقلاب اسلامی به الانصار را تایید کرده است.

اوفک علاوه بر افراد و گروه‌های مزبور، دو شرکت مستقر در سودان، یک شرکت مستقر در اسپانیا، و سه شخص مستقر در ترکیه را نیز در همین ارتباط تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG