لینکهای قابل دسترسی

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۳

اوباما در مراسم یادبود کشته شدگان دالاس؛ باید احساس عجز و یاس را رد کنیم


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مراسم بزرگداشت پنج مامور پلیس آمریکا که در دالاس کشته شدند، شرکت کرد.
باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مراسم بزرگداشت پنج مامور پلیس آمریکا که در دالاس کشته شدند، شرکت کرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مراسم بزرگداشت پنج مامور پلیس آمریکا که هفته گذشته در جریان ناآرامی های دالاس کشته شدند، شرکت کرد.

اوباما روز سه شنبه ۱۲ ژوئیه در این مراسم گفت خشونت های هفته گذشته در عین حال که خطاها را نشان داد، حاکی از آن بود که ملت آمریکا بر خلاف ادعاهای موجود دچار چنددستگی نیست.

آقای اوباما گفت اینجا آمدم که بگویم باید احساس عجز و یاس را رد کنیم. اینجا آمده ام تا پافشاری کنم که ما آنقدرها هم که به نظر می رسد دچار شکاف نیستیم.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنان خود در مراسم دالاس گفت تلاش می کند تا مردم را که عمیقا بر سر مساله نژاد در مواجهه با قانون و جوامع اقلیت دچار اختلاف شده اند، متحد کند.

هفته گذشته در دالاس یک مرد سیاهپوست که سابقه خدمت در ارتش آمریکا را داشت با اسلحه به سوی پلیس شلیک کرد. او از کشته شدن دو مرد سیاهپوست در لوئیزیانا و مینه سوتا به ضرب گلوله پلیس خشمگین شده بود.

آقای اوباما در این سخنان گفت درد مردم دالاس را درک می کند و "درد دالاس درد تماس آمریکا است."

او پنج مامور پلیس جان باخته در جریان خشونت ها را مورد ستایش قرار داد و خواستار وحدت و امیدواری مردم شد. او گفت، "احساس مردم آمریکا را درک می کنم، اما دالاس، من اینجا هستم تا بگویم دلسرد نشویم."

رئیس جمهوری آمریکا مردم را به سخن گفتن "صادقانه و صمیمانه" درباره وضع اختلاقات نژادی دعوت کرد و گفت اکثر ماموران پلیس در آمریکا "سزاوار احترام هستند و نه شماتت."

او گفت هرچند مسائل نژادی در دهه های اخیر بهبود زیادی یافته، اما "غرض ورزی ها هنوز وجود دارد."

در مراسم روز سه شنبه در دالاس جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا و همسرش، جرج بوش رئیس جمهوری سابق و همسرش، فرماندار تگزاس و شهردار دالاس نیز در جمع شرکت کنندگان بودند.

اوباما که در کنار همسرش میشل اوباما در مراسم حاضر بود، قبل از سفر به دالاس تلفنی با خانواده پنج مامور کشته شده پلیس صحبت کرد و به آنان تسلیت گفت.

در مراسم عکس آنان به چشم می خورد و پنج صندلی به یاد آنان خالی بود.

XS
SM
MD
LG