لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

ناآرامی های دالاس سفر اروپایی اوباما را کوتاه کرد


باراک اوباما و جان کری رئیس جمهوری آمریکا در نشست ناتو در ورشوی لهستان- جمعه ۸ ژوئیه
باراک اوباما و جان کری رئیس جمهوری آمریکا در نشست ناتو در ورشوی لهستان- جمعه ۸ ژوئیه

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، با کوتاه کردن سفر چهار روزه اروپائی اش که شرکت در همایش ناتو، برای مقابله با تهدید های روسیه مهم ترین بخش آن است، به تیراندازی های مرگبار دالاس در ایالت تگزاس واکنش نشان داده و در راستای اجرای وعده ای که به شهردار دالاس مبنی بر ارائه کمک دولتی در بازگرداندن آرامش به این شهر داده، قرار است یک روز زودتر به آمریکا بازگردد.

به گفته کاخ سفید اوباما دعوت مایک راولینگز شهردار دالاس را برای سفر به این شهر پذیرفته است. آقای اوباما در ورشو گفت به شهردار دالاس قول داده دولت فدرال از هیچ کمکی به شهر او دریغ نخواهد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز گفت رئیس جمهوری آمریکا که از کشتار سیاه پوستان به دست پلیس در شهرهای مختلف آمریکا و کشتار پنج پلیس سفید پوست در دالاس عمیقاً متاثر است به تلاش برای حمایت از مجریان قانون و همچنین یافتن راه هایی که به تبعیض نژادی در نظام قضایی آمریکا پایان دهد، ادامه خواهد داد. ارنست گفت: " پرزیدنت اوباما می خواهد بگوید که تشخیص این واقعیت که تبعیض نژادی مستمر در نظام قضایی ما وجود دارد به معنای نادیده گرفتن خدمات و فداکاری های اکثریت ماموران پلیس که وظیفه و کاری فوق العاده انجام می دهند نخواهد بود."

نشست ناتو به کار خود ادامه داد

تغییر در برنامه سفر باراک اوباما با این حال تغییری در تصمیم گیری جمعی ناتو ایجاد نکرده و رهبران ناتو روز شنبه از استقرار نیروهای نظامی در مرزهای شرقی این ائتلاف بین المللی برای مقابله با تهدیدهای روسیه خبر دادند.

تمامی ۲۸کشور عضو ناتو توافق کرده اند چهار گردان متشکل از سه تا چهار هزار نیروی نظامی را به شکل دوره ای برای نشان دادن آمادگی جمعی در مقابل تهدید های روسیه در استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان مستقر کنند. باراک اوباما روز جمعه گفت سهم آمریکا، اعزام هزار سرباز به لهستان است.

تصمیم به اعزام نیروی واکنش سریع به شمال شرقی اروپا، در پی فشار از سوی کشورهای بالتیک گرفته شده است که در مقابل تهدیدهای روسیه ، آسیب پذیرترند.

الحاق بخشی از اوکراین به روسیه به گفته مقام های آمریکایی، ناتو را به چرخش از سیاست اطمینان بخشی به کشورهای بالتیک به سیاست جلوگیری از تهدیدهای روسیه وادار کرده است.
بیشتر توجه آقای اوباما در این سفر اروپائی بر اوکراین متمرکز بود. روسیه در دو سال گذشته نشان داده که تمایلی به پایان دادن بحران در آنجا ندارد.
دیدار با رئیس جمهوری اوکراین ، علاوه بر ملاقات با رهبران ناتو، فرانسه ، آلمان و بریتانیا در برنامه کاری اوباما ، قبل از ترک ورشو و بازگشت پیش از موعد او به آمریکا در سایه ناآرامی ها ی دالاس است.

XS
SM
MD
LG