لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۲

نتیجه نامشخص مذاکرات جمهوریخواهان با باراک اوباما


گفتگو میان باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان درباره افزایش موقت حد بدهی ۱۶.۷ هزار میلیارد دلاری آمریکا به نتیجه معلومی نرسید.

پیشنهاد افزایش موقت سقف بدهی های آمریکا را جمهوریخواهان ارائه کرده اند. با اینکه مذاکرات پنجشنبه گشایشی در بن بست موجود پدید نیاورد، اما دو طرف اعلام کردند به گفتگو ها برای دستیابی به یک راه حل ادامه می دهند.

جک لیو وزیر خزانه داری آمریکا گفته است عدم افزایش سقف بدهی ها برای آمریکا «اشتباهی گران» است.

جان بینر و ۱۹ عضو دیگر جمهوریخواه مجلس نمایندگان بدون صحبت با خبرنگاران کاخ سفید را ترک کردند. سپس رهبران جمهوریخواه مجلس نمایندگان تشکیل جلسه دادند.

اریک کنتور، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان (جمهوریخواهان)، مذاکرات با رئیس جمهوری را «بسیار مفید» و «روشن کننده» خواند.

اریک کنتور گفت پنجشنبه شب مذاکرات بیشتری بین جمهوریخواهان صورت خواهد گرفت. او گفت «رئیس جمهور نیز با اعضای دولتش مشورت خواهد کرد و امیدواریم راهی رو به جلو باز شد.»

پس از سخنان کنتور، نماینده جمهوریخواه ایالت ویرجینیا، جان بینر رئیس مجلس نمایندگان نیز مذاکرات با باراک اوباما را «مفید و پربار» توصیف کرد. او گفت دو طرف توافق کردند که مذاکرات بیشتری در طول شب باید صورت بگیرد.

کاخ سفید نیز در بیانیه ای نشست رئیس جمهوری با نمایندگان جمهوریخواه را «جلسه ای خوب» توصیف کرد. در ادامه این بیانیه هرچند آمده است «پس از گفتگو ها درباره یک راه احتمالی به سوی جلو، تصمیم خاصی گرفته نشد.»

تعطیلی بخشی از دولت آمریکا دومین هفته خود را طی می کند. پارک های ملی آمریکا که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کنند، از جمله بخش های تعطیل شده هستند.

تعطیلی بخش های دولت به دلیل اختلاف میان رئیس جمهوری دموکرات و مخالفان جمهوریخواه او در کنگره بر سر اولویت های مخارج دولت و اجرایی کردن برنامه بهداشت عمومی معروف به «اوباما کِر» است.
XS
SM
MD
LG