لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

کاخ سفید: اوباما زیر تهدید عقب نشینی نمی کند


مقامات کاخ سفید روز دوشنبه بار دیگر تاکید کردند پرزیدنت باراک اوباما زیر تیغ تهدید نمایندگان جمهوری خواه کنگره مذاکره و عقب نشینی نخواهد کرد، و تاکید کردند که کنگره مسئول واخواست وام های کشور، و مسئول افزایش سقف بدهی ها است.

جین اسپرلینگ، مدیر «شورای ملی اقتصادی» کاخ سفید گفته است «هیچگاه دوره ای وجود نداشته که یک جناح جدی و یا یک راهبرد جدی یک حزب سیاسی، به عنوان تاکتیک اصلی خود برای سیاستگزاری، از تهدید واخواست بدهی ها استفاده کند».

استرلینگ این اظهارات را یک روز پس از آن مطرح کرد که جان بینر، نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده در قبال بن بست سیاسی که به تعطیلی دولت ایالات متحده منتهی شده است، موضع سختگیرانه ای اتخاذ و تهدید ضرب الاجل ۱۷ اکتبر برای واخواست بدهی های کشور، ناشی از عدم تصویب افزایش سقف بدهی ها را مطرح کرد.
اسپرلینگ افزوده است: به گروگان گرفتن سقف بدهی کشور به ازای عقب نشینی سیاسی و کسب امتیاز سبب تثبیت پیشینه خطرناکی در نظام سیاسی کشور می شود.او گفت «می دانید که روند امور چگونه است. در آینده از این ترفند به کرات استفاده خواهد شد و اگر رئیس جمهوری آینده یک جمهوری خواه باشد، زمان پاسخگویی فرا می رسد و او نیز به ناچار باید بهای این نوع رفتارها را بپردازد».

اسپرلینگ و جیسون فورمن (رئیس «مشاوران شورای اقتصادی کاخ سفید») گفته اند اگر کنگره سقف بدهی را به ۱۶ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلاری افزایش ندهد، راهکار ساده ای برای خروج از این بن بست وجود نخواهد داشت.

کاخ سفید معتقد است که قانون اساسی به رئیس جمهوری اجازه نمی دهد به تنهایی سقف بدهی های دولت را افزایش دهد.
XS
SM
MD
LG