لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۲

اوباما: رای کافی برای بازگشایی دولت وجود دارد


Obama
Obama
روز دوشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت مجلس نمایندگان باید بخشهایی از دولت را که تعطیل شده بازگشایی کرده، و افزایش سقف بدهی را نیز حداکثر تا ۱۰ روز دیگر تصویب کند. پس از انجام این دو کار توسط کنگره، کاخ سفید حاضر است در مورد هر موضوعی با جمهوریخواهان مذاکره کند.

بر اساس آئین نامه داخلی، روسای مجلسین نمایندگان و سنا در آمریکا می توانند زمان به صحن مجلس آوردن و به رای گذاردن هر لایحه ای را تعیین کنند، و رئیس جمهوری این کشور می گوید، به اندازه کافی نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات از بازگشایی دولت دفاع می کنند. آقای اوباما گفت: «همین امروز می شود به بستن دولت پایان داد. اگر جان بینر رئیس مجلس نمایندگان این لایحه را به رای بگذارد، برای باز کردن دولت به اندازه کافی رای مثبت در آن مجلس وجود دارد.»

جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان بحث درباره تصویب بودجه و پایان دادن به تعطیلی بخشهایی از دولت را منوط به تغییراتی در قانون بیمه های همگانی کرده و خواستار داد و ستد در خصوص بالا بردن سقف بدهی ها هستند. اما رئیس جمهوری آمریکا هر دو کار را به گروگان گیری تشببیه کرده است: «به همین دلیل، برای باز گشایی دولت باج نمی دهم، و در مورد بالا بردن سطح بدهی ها هم مسلما اینکار را نخواهم کرد.»

به گفته جک لو وزیر خزانه داری آمریکا، در صورتی که تا ده روز دیگر سقف بدهی ها بالا برده نشود، به کاهش شدید ارزش دلار و سقوط بازار منجر می شود. آقای کانتر رهبر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان گفت تاکید رئیس جمهوری بر مذاکره نکردن با کنگره، نهایت بی مسئولیتی ست: «این نهایت شکست رهبری یک رئیس جمهور است. از یک طرف آقای اوباما می گوید، که به هیچ عنوان مذاکره نمی کند، و از طرف دیگر مدام در مورد امکان سقوط اقتصاد و بازار به مردم هشدار می دهد.»

جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان، که در ۲ سال گذشته به جای بودجه سالانه، بودجه های چند ماهه تصویب کرده، یکشنبه در نشانه ای از سخت ترشدن موضعش نسبت به هفته پیش گفت، تغییر سقف بدهی بدون مذاکره قوای مجریه و مقننه ممکن نیست: «من خواستار ناتوانی آمریکا در پرداخت قروضش نیستم. اما سقف بدهی را بدون مذاکره ای جدی در مورد مسائلی که باعث بوجود آمدن این میزان از قروض ملی شده، تغییر نخواهم داد.»
میزان قروض خارجی آمریکا و سود آن تا چند روز دیگر از مرز ۱۷ تریلیون دلار عبور خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG