لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۰

رهبران جمهوریخواه به کاخ سفید می روند


جک لیو وزیر خزانه داری آمریکا گفت عدم افزایش سقف بدهی ها برای آمریکا «اشتباهی گران» است.
آقای لیو روز پنجشنبه در سنای آمریکا گفت میزان وام دولت ظرف یک هفته به سفق از قبل تعیین شده ۱۶ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار می رسد، و از آن پس وزارت خزانه داری فقط حدود ۳۰ میلیارد دلار و اندکی از درآمدهای جدید را در اختیار خواهد داشت که برای پرداخت صورتحسابهای دولت کافی نیست.
وزیر خزانه داری گفت دولت آمریکا نباید دست به «انتخاب خطرناکی» بزند که مجبور شود بین پرداخت به صاحبان اوراق قرضه، حقوق بازنشستگی و مزایای آمریکاییان مسن، کمک به بازنشستگان ارتش، کمک به کسب و کار و خدمات عرضه شده توسط دولت، انتخاب کند.
وزیر خزانه داری نگفت رئیس جمهوری آمریکا تقاضای چه میزان افزایش سقف بدهی کرده، ولی گفت افزایش سقف بدهی ها باید در حدی باشد که مشکلات را در بلندمدت حل کند نه در کوتاه مدت.

مناظره بر سر افزایش سقف بدهی امریکا در حالی درگرفته که بخشهایی از دولت فدرال ۱۰ روز است به دلیل اختلاف میان رئیس جمهوری دموکرات و مخالفان جمهوریخواه او در کنگره بر سر اولویت های مخارج دولت و اجرایی کردن برنامه بهداشت عمومی معروف به «اوباما کِر» تعطیل شده
است.

سناتور مکس باکوث، رئیس دموکرات کمیته امور مالی سنا گفت در حالی که دولت تعطیل شده، نکول وامهای آمریکا به منزله سکته قلبی است.
سناتور اوریل هچ جمهوریخواه از اوباما به دلیل مذاکره نکردن بر سر مخارج دولت - در حالی که خواهان افزایش سقف بدهی ها بدون هیچ شرط است - انتقاد کرد.

سناتور هَچ گفت در سال ۲۰۰۶ وقتی آقای اوباما سناتور بود، پیشنهاد افزایش سقف بدهی ها را - که مورد درخواست پرزیدنت بوش بود - «شکست رهبری» خواند. وی افزود از آن زمان تا کنون ۷ بار سقف بدهی ها بالا رفته واز ۱۱.۳ تریلیون دلار به ۱۶.۷ تریلیون دلار رسیده است

منابع خبری آمریکا گزارش می دهند جمهوریخواهان کنگره برای پایان دادن به بن بست بودجه و پرهیز از نکول بالقوه وامهای آمریکا، پیشنهادی را جهت تمدید موقت مجوز وام گیری دولت بررسی می کنند.

قرار است جمهوریخواهان مجلس نمایندگان بامداد پنجشنبه درباره این پیشنهاد گفتگو کنند. چند ساعت بعد از این گفتگو قرار است گروه کوچکی از قانونگذاران در کاخ سفید با آقای اوباما به بحث بپردازند.
رئیس جمهوری از تمام ۲۳۲ نماینده جمهوریخواه دعوت کرده است به کاخ سفید بروند، اما جان بینر رئیس جمهوریخواه مجلس فقط ۱۸ نفر از رهبران نمایندگان را به کاخ سفید می فرستد.
XS
SM
MD
LG