لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

اوباما مجوز حملات هوایی در عراق را صادر کرد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده به کمک هزاران نفری می رود که در محاصره پیکارجویان اسلامگرا هستند و از جانب آنها تهدید می شوند و او مجوز حملات هوایی و پرواز های انسانی بر فراز شمال عراق را صادر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا این سخنان را روز پنجشنبه و چند ساعت پس از آن مطرح کرد که هواپیماهای نظامی آمریکا کمک های خود را برای هزاران نفر از عراقی هایی که در کوه سنجار بدون غذا و آب مانده اند، رها کردند. پیکارجویان گروه سنی «دولت اسلامی» آنها را محاصره کرده و تهدید به قتل کرده اند.

باراک اوباما گفت: «امروز آمریکا برای کمک می آید.»

این عراقی ها بیشتر مسیحی و یا ایزدی (یزیدی - دینی باستانی) هستند که پیکارجویان آنها را تهدید کرده اند اگر دین خود را تغییر ندهند، کشته خواهند شد. با تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق بدست پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (که قبلا دولت اسلامی عراق و شام نام داشتند) هزاران نفر از ساکنان شمال عراق خانه های خود را ترک کردند. آنها یک کمپین وحشت علیه غیر سنی ها به راه انداخته اند که شامل ربودن زنان و دختران و اعدام های دسته جمعی می شود.

باراک اوباما در سخنرانی اواخر روز پنجشنبه خود اعلام کرد که به ارتش آمریکا دستور داده است در این مورد اقدام کند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ما با احتیاط و مسوولانه اقدام می کنیم تا از یک نسل کشی احتمالی جلوگیری کنیم.» آقای اوباما گفت حملات هوایی برای کمک به نیروها در عراق است که سعی می کنند محاصره کسانی که در کوه سنجار گرفتار شده اند را بشکنند.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا نیز در مورد حملات هوایی آمریکا گفت اقدامات هدفمند و خشونت بار گروه «دولت اسلامی» همگی علائم هشدارگونه نسل کشی هستند.

جان کری گفت: برای همه کسانی نیاز به هشدار دارند، این هشدار همین است، داعش از جانب سنی ها نمی جنگند، داعش برای یک عراق قوی تر نمی جنگند، داعش برای تقسیم عراق و ویرانی عراق می جنگد. آقای کری گفت: داعش هیچ چیزی به کسی جز هرج و مرج، پوچ گرایی و قتل بی رحمانه وعده نمی دهد.

باراک اوباما که برای عدم ورود آمریکا به یک درگیری جدید خارجی تحت فشار افکار عمومی است، وعده داد آمریکا نظامیان خود را برای مبارزه به داخل عراق نمی فرستد. مقامات آمریکایی می گویند عملیات آمریکا در وسعت محدودی خواهد بود و شامل نیروهای زمینی نمی شود.

باراک اوباما گفت این یک موردی است که آمریکا باید کمک کند و آمریکا نمی تواند چشمان خود را به روی آن ببندد. او گفت این درخواست کمک از سوی دولت عراق مطرح شده است.

رئیس جمهوری آمریکا دستور حملات هوایی علیه «دولت اسلامی» را در صورت حرکت آنها به سمت شهر اربیل، جایی که آمریکا در آن کنسولگری دارد و مشاوران نظامی اش هستند، صادر کرده است. او گفت اجازه عملیات هوایی علیه این گروه را به هر جایی که پرسنل و تاسیسات آمریکایی در آنجا تهدید شوند، صادر کرده است.

XS
SM
MD
LG