لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

پیکارجویان سنی بخش‌های دیگری از شمال عراق را تصرف کردند


عکس آرشیوی از پیکارجویان افراطی سنی «دولت اسلامی» معروف به داعش
عکس آرشیوی از پیکارجویان افراطی سنی «دولت اسلامی» معروف به داعش

پیکارجویان افراطی سنی در عراق، روز پنجشنبه بخش‌های دیگری از مناطق شمالی آن کشور را تصرف کردند، که باعث نگرانی و فرار هزاران نفر از ساکنان آن مناطق از محل کار و زندگی خود شد.

شاهدان گفتند پیکارجویان شبانه دست کم سه شهر، از جمله شهر تل کیف را تصرف کردند که تعداد زیادی از مسیحیان در آن زندگی می کنند.

پیکارجویان سنی که خود را «دولت اسلامی» می نامند، بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق را در ماه ژوئن تصرف کردند و گفتند یک «خلافت اسلامی» تاسیس کرده اند. آنها دیگر گروه های اقلیت را کشتند و یا وادار کردند از آن مناطق خارج شوند.

طی هفته گذشته، شبه نظامیان یک شکستی تحقیر آمیز را به نیروهای پیشمرگه کردستان عراق تحمیل کردند و کنترل چند منطقه استراتژیک از جمله دو میدان نفتی، نزدیک مرز ترکیه و سوریه را بدست گرفتند.

روز یکشنبه، «دولت اسلامی» برای ده ها هزار نفر از جامعه ایزدی (یا یزیدی ها) که با دین زرتشتی پیوند دارند، یک ضرب الاجل تعیین کرد که باعث شد بسیاری از آنها به کوه سنجار، جایی که به آب و یا غذا دسترسی ندارند، فرار کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد این هفته به پیکارجویان اسلامی هشدار داد که ممکن است به خاطر جنایت علیه بشریت از طریق آزار اقلیت ها، مسوول شناخته شوند.

این شورا در بیانیه ای گفت گروه سنی تهدیدی برای عراق و سوریه و همچنین صلح و امنیت و ثبات منطقه است.

از سوی دیگر رهبران عراق برای تشکیل یک دولت فراگیر که همه گروه ها را شامل شود، با اختلافات سیاسی روبرو هستند.

XS
SM
MD
LG