لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

شورای امنیت سازمان ملل سرکوب اقلیت‌ها در عراق را محکوم کرد


نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد
نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنچشنبه، ضمن محکوم کردن حملات اخیر علیه اقلیت‌ها در عراق، خواستار حمایت بین‌المللی از دولت عراق شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیدپرس، شورای امنیت با بیان این که حملات اخیر در عراق می‌تواند به نهادینه کردن جنایت علیه بشریت منجر شود، گفت آنهایی که مسئول این حملات هستند باید پاسخگو باشند.

بیانیه شورای امنیت را مارک لیال گرانت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل متحد، پس از نشست فوق‌العاده‌ای که در روز پنجشنبه برگزار شد، قرائت کرد.

این نشست فوق‌العاده، به درخواست فرانسه و در پی حملات اخیر گروه افراطی سنی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) در مناطق شمالی عراق و سرکوب اقلیت ایزدی (یزیدی) عراق، برگزار شد.

پیشتر در روز پنجشنبه، ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرد مجموعه‌ای از گزینه‌ها را در پاسخ به تحولات عراق بررسی می‌کند؛ جایی که اسلامگراهای افراطی داعش بزرگترین سد کشور و نیز بخش‌های عمده‌ای از شمال کشور را تصرف کرده‌اند و موجی از آوارگان را در منطقه براه انداخته‌اند.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت واشنگتن فوق‌العاده نگران وضعیت عراق است و آن را یک «بحران انسانی عظیم» توصیف کرد.

خانم هارف در ادامه گفت ایالات متحده با توجه به وضعیت بسیار وخیم موجود در منطقه، مجموعه‌ای از گزینه‌ها و کارهایی که می‌تواند انجام دهد را فعالانه بررسی می‌کند.

اما به گفته مقام‌های ارشد آمریکا، واشنگتن قصد اعزام نیروهای نظامی به عراق را ندارد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه درنشست تیم امنیتی خود در کاخ سفید در باره بحران عراق گفتگو کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این زمینه گفت پیکارجویان اسلامگرا در شمال عراق نشان داده‌اند هیچ احترام و ارزشی برای حقوق بشر قائل نیستند.

در این میان، در حالی که پیکارجویان افراطی سنی «دولت اسلامی» (داعش) کنترل بخش‌هایی که تحت حفاظت پیشمرگه‌های کرد بود را به دست گرفته‌اند، دولت اقلیم کردستان عراق برای مقابله با تندروها درخواست کمک کرده است.

فلاح مصطفی، یک مقام ارشد کرد در وبسایت دولت اقلیم گفت «وقت آن است جامعه بین‌المللی فوراً پای پیش بگذارد و حمایت انسانی و کمک نظامی، بویژه پشتیبانی هوایی برای دولت منطقه‌ای کردستان عراق فراهم آورد.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز می‌گوید دسترسی به مناطق تحت کنترل «دولت اسلامی» و نواحی اطراف، که در آنها جنگ با نیروهای کرد ادامه دارد، امکان‌پذیر نیست.

عفو بین‌الملل همچنین گزارش داده است که در پی حمله پیکارجویان داعش به شهر شنگال (سنجار یا سنجر)، صدها غیرنظامی کشته یا ربوده شده باشند.

XS
SM
MD
LG