لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۱

آمریکا گزینه‌های برخورد با رویدادهای عراق را بررسی می‌کند


ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

ایالات متحده آمریکا مجموعه‌ای از گزینه‌ها را در پاسخ به تحولات عراق بررسی می‌کند؛ جایی که اسلامگراهای افراطی بزرگترین سد و نیز بخش‌های عمده‌ای از شمال کشور را تصرف کرده‌اند و موجی از آوارگان را در منطقه براه انداخته‌اند.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه گفت واشنگتن فوق‌العاده نگران وضعیت عراق است و آن را یک «بحران انسانی عظیم» توصیف کرد.

خانم هارف در ادامه گفت ایالات متحده با توجه به وضعیت بسیار وخیم موجود در منطقه، مجموعه‌ای از گزینه‌ها و کارهایی که می‌تواند انجام دهد را فعالانه بررسی می‌کند.

اما به گفته مقام‌های ارشد آمریکا، واشنگتن قصد اعزام نیروهای نظامی به عراق را ندارد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه درنشست تیم امنیتی خود در کاخ سفید در باره بحران عراق گفتگو کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در این زمینه گفت پیکارجویان اسلامگرا در شمال عراق نشان داده‌اند هیچ احترام و ارزشی برای حقوق بشر قائل نیستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان تشکیل یک نشست اضطراری برای بحث در باره اوضاع عراق شد.

در این میان، در حالی که پیکارجویان افراطی سنی «دولت اسلامی» (داعش) کنترل بخش‌هایی که تحت حفاظت پیشمرگه‌های کرد بود را به دست گرفته‌اند، دولت اقلیم کردستان عراق برای مقابله با تندروها درخواست کمک کرده است.

فلاح مصطفی، یک مقام ارشد کرد در وبسایت دولت اقلیم گفت «وقت آن است جامعه بین‌المللی فوراً پای پیش بگذارد و حمایت انسانی و کمک نظامی، بویژه پشتیبانی هوایی برای دولت منطقه‌ای کردستان عراق فراهم آورد.»

سازمان عفو بین‌الملل نیز می‌گوید دسترسی به مناطق تحت کنترل «دولت اسلامی» و نواحی اطراف، که در آنها جنگ با نیروهای کرد ادامه دارد، امکان‌پذیر نیست.

عفو بین‌الملل همچنین گزارش داده است که در پی حمله پیکارجویان داعش به شهر شنگال (سنجار یا سنجر)، صدها غیرنظامی کشته یا ربوده شده باشند.

XS
SM
MD
LG