لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

اوباما: حماس در نقض آتش بس مقصر است


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا حمله حماس به سربازان اسرائیلی در غزه را نقض آتش بس اخیر برای رساندن کمک های انساندوستانه خواند و ضمن محکوم کردن آن، خواستار آزادی فوری یک سرباز اسرائیلی شد که گفته می شود امروز به اسارت حماس درآمده است.

آقای اوباما در کنفرانس خبری روز جمعه در کاخ سفید گفت که به طور کاملاً صریح و روشن حماس را برای حمله به سربازان اسرائیلی، که موجب نقض آتش بس های کوتاه مدت در این هفته شد، محکوم کرده است.

اسرائیل روز جمعه ساعاتی بعد از شروع آتش بس اعلام کرد که پیکارجویان حماس به سربازان اسرائیلی که در جستجوی تونل های زیرزمینی در غزه بودند حمله کرده و با کشتن دو نفر از آنها، یک سرباز دیگر را اسیر کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «فکر می کنم اگر اسرائیل و جامعه بین المللی نتوانند به تعهد حماس مبنی بر رعایت آتش بس اعتماد کنند، برقراری مجدد آتش بس دشوار خواهد بود.»

آقای اوباما افزود آمریکا به تلاش هایش برای میانجیگری صلح ادامه خواهد داد.

جان کری، وزیر امور خارجه و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه پنجشنبه آتش بس ۷۲ ساعته ای در غزه اعلام کردند؛ اما آقای کری امروز جمعه «تخطی جنون آمیز » از مقررات آتش بس از سوی حماس را محکوم کرد و خواستار آزادسازی سرباز اسرائیلی شد. وی از جامعه بین المللی خواست تا تلاش ها برای پایان دادن به حملات راکتی و تونلی حماس به اسرائیل و رنج کشیدن و مرگ شهروندان غیرنظامی را دوچندان کند.

XS
SM
MD
LG