لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۴

حملات هوایی اسرائیل به غزه ۱۶ کشته دیگر برجای گذاشت


انتقال مجروحان فلسطینی ناشی از حمله هوایی نیروهای اسرائیلی در حومه شجاعیه غزه به آمبولانس – ۸ امرداد ۱۳۹۳
انتقال مجروحان فلسطینی ناشی از حمله هوایی نیروهای اسرائیلی در حومه شجاعیه غزه به آمبولانس – ۸ امرداد ۱۳۹۳

ساعاتی پس از آن که گلوله‌های توپ یک تانک اسرائیلی روز چهارشنبه به یک مدرسه سازمان ملل متحد در غزه، که پناهگاه آوارگان جنگی فلسطینی بود، اصابت کرد و جان ۱۵ نفر را گرفت، حملات هوایی ارتش اسرائیل به یک منطقه پرتراکم تجاری در آن شهر نیز منجر به کشته شدن دست کم ۱۶ نفر شد.

با این حساب بر اساس گزارش ارسالی از غزه، مجموع قربانیان حملات امروز دست کم به ۳۱ نفر رسید و بنابر گزارش رسانه‌ها به نقل مسئولان فلسطینی، شمار کشته‌شده‌های فلسطینی از سه هفته پیش که درگیری بین اسرائیل و حماس آغاز شد، به بیش از ۱،۳۰۰ نفر رسید که بیشتر آنها افراد غیرنظامی بودند.

آمار قربانیان طرف اسرائیلی نیز تاکنون بیش از ۵۰ نفر اعلام شده، که بیشتر آنها از نیروهای نظامی آن کشور بوده‌اند. برخی گزارش‌ها حاکی است از زمان آغاز عملیات نظامی اسرائیل و تشدید درگیری‌ها در غزه، ۵۳ سرباز و ۳ غیرنظامی اسرائیلی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حملات هوایی امروز اسرائیل به این منطقه تجاری و مرکز خرید در شهر غزه، در حالی رخ داد که مردم به کمان این که یک آتش‌بس بین دو طرف اعلام شده، از پناهگاه‌های خود بیرون آمده و برای تهیه مایحتاج خود، مشغول خرید بودند.

اسرائیل از اظهار نظر در مورد این حادثه خودداری کرده و گفته است در حال بررسی گزارش آن واقعه است.

ارتش اسرائیل پیشتر از گشایش یک «دریچه انساندوستانه» در بخش‌های «مشخصی» از مناطق درگیری در غزه خبر داده بود، اما در عین حال اعلام کرده بود که به حملات خود در سایر نقاط، از جمله منطقه شجاعیه که این حادثه رخ داده است، ادامه خواهد داد.

با وجود این اعلام اسرائیل مبنی بر توقف حملات در برخی «مناطق مشخص»، حماس هرگونه آتش‌بس با اسرائیل را رد کرد و نیروهای آن اقدام به پرتاب ۲۷ راکت به سمت اسرائیل کردند.

آسوشیتدپرس به نقل از شاهدان عینی نوشت، ابتدا ساختمان یک انبار در حومه شجاعیه هدف حملات هوایی اسرائیل قرار گرفت که منجر به آتش‌سوزی شدید شد. اما در حمله دوم و ۵۰۰ متر آن طرف‌تر بود که محله شلوغ تجاری مورد هدف قرار گرفت و ۱۶ نفر، از جمله رامی رایان یک عکاس محلی فلسطینی، جان خود را از دست دادند.

ارتش اسرائیل می‌گوید راکت‌های حماس اغلب از مناطق پرتراکم مسکونی به سمت اسرائیل شلیک می‌شوند و که این امر جان غیرنظامیان در آن مناطق را به خطر می‌اندازد. با این حال ارتش اسرائیل می‌گوید همیشه پیش از حملات از طریق تلفن و همینطور پخش اعلامیه به ساکنین آن مناطق هشدار می‌دهد تا آنجا را تخلیه کنند.

روز چهارشنبه، هواپیماهای اسرائیلی بر فراز شهر غزه به پرواز درآمدند و اقدام به ریختن اعلامیه در ناحیه ریمال کردند و از سامنان آن ناحیه خواستند که از شبه‌نظامیان حماس دوری کنند و در صورت آگاهی از احتمال پرتاب راکت در نقاطی در همسایگی خود، آن را گزارش دهند.

یک شماره تلفن و یک آدرس ایمیل برای برقراری تماس در آن اطلاعیه‌ها درج شده بود. در پایان نیز نسبت به انجام عملیات جدید در آن منطقه هشدار داده شده بود.

دولت اسرائیل می‌گوید تا زمان نابودی کامل تونل‌های حفر شده توسط حماس، منطقه را ترک نخواهد کرد. به گفته ارتش اسرائیل ۳۲ تونل تاکنون شناسایی شده است.

درگیری‌های غزه در روز چهارشنبه وارد بیست و سومین روز خود شد. صبح امروز یک مدرسه سازمان ملل متحد که پناهگاه آوارگان جنگی بود، هدف حمله تانک‌های اسرائیلی قرار گرفت و دست کم ۱۵ نفر کشته شدند. پیشتر یک مقام فلسطینی گفته بود در این حمله ۲۰ نفر کشته شدند.

این مدرسه یکی از ۸۵ مکانی است که سازمان ملل متحد برای فلسطینی‌ها، که از آغاز حملات اسرائیل با ترک منازل خود به دنبال پناهگاه بودند، در نظر گرفته است. به گفته مقام‌های سازمان ملل در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار فلسطینی در این مراکز پناه گرفته‌اند.

شبکه ۲ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد در قاهره برای رسیدن به یک توافق پیشرفت حاصل شده است. با این حال محمد ضیف، یک فرمانده نظامی حماس پیشتر گفته بود تا زمانی که به تقاضاهای این گروه عمل نشود، آن گروه آتش‌بس را نمی‌پذیرد.

در همین حال انتظار می رود یک هیات فلسطینی برای مذاکرات وارد قاهره شود.

XS
SM
MD
LG