لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

حماس: سرباز اسرائیلی احتمالاً در حمله هوایی اسرائیل کشته شده


مصر می گوید قرار مذاکرات روز یکشنبه مقامات اسرائیل و فلسطین به قوت خود باقی است، ولی اسرائیل هنوز نگفته که در مذاکرات شرکت می کند یا نه.

ارتش اسرائیل شهر رفح در جنوب نوار غزه را محاصره کرده تا سربازان اسرائیلی به جستجو برای یافتن ستوان دوم هدار گلدین – که تصور می شود روز جمعه به اسارت نیروهای حماس درآمده – ادامه دهند.

مقامات فلسطین می گویند دستکم ۳۴ نفر در حملات هوایی روز شنبه به رفح و اطراف آن کشته شده اند.

در همین حال، مقامات حماس گفته اند خبر ندارند سرباز اسرائیلی کجاست، و گمان می کنند که وی در حمله هوایی آن کشور – که اندکی بعد از به اجرا درآمدن آتش بس صبح جمعه به وساطت میانجیان بین المللی روی داد – کشته شده است.

حماس روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد تماسش را با شبه نظامیان در محلی که اسرائیل می گوید سربازش ربوده شده، از دست داده بود. بیانیه می گوید حماس بر این باور است که همه اعضای گروه، همراه با هدار گلدین، در حمله هوایی اسرائیل جان باخته اند.

کابینه اسرائیل در جلسه جمعه شب – که استثنائاً بسیار به درازا کشید – به بحث درباره سرباز مفقودالاثر پرداخت، اما روند اقدامات درباره وی را اعلام نکرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا حماس را فراخوانده تا با آزادسازی فوری و بدون قید و شرط سرباز اسرائیلی، جدی بودن خود درباره تلاش برای حل بحران در غزه نشان دهد.

آقای اوباما در کنفرانس خبری روز جمعه در کاخ سفید تکرار کرد که اسرائیل حق دارد در برابر حملات راکتی حماس از خود دفاع کند. وی در عین حال کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی را مایه دلشکستگی خواند و گفت برای حفظ جان آنان از هیچ تلاشی فروگذار نباید کرد.

کنگره آمریکا جمعه شب لایحه اعطای یک کمک اضطراری ۲۲۵ میلیون دلاری برای سیستم دفاع موشکی «گنبد آهنین» اسرائیل را با ۲۹۵ رأی مثبت و ۸ رأی منفی تصویب کرد. این لایحه برای قانونی شدن باید به امضای رئیس جمهوری برسد.

یک وبسایت اسرائیلی روز شنبه نوشت سیستم «گنبد آهنین» اندکی پس از آن که حماس گفت سه راکت به تل آویو پرتاب کرده، تعدادی راکت را ردیابی کرد.

اسرائیل علاوه به محاصره رفح، روز شنبه دانشگاه اسلامی غزه را هم هدف حملات شدید قرار داد.

آتش بس ۷۲ ساعته ای که شامگاه پنجشنبه از سوی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در غزه اعلام شده بود، در کمتر از ۹۰ دقیقه نقض شد. اسرائیل روز جمعه اعلام کرد یک بمبگذار انتحاری سربازان اسرائیلی را که برای تخریب تونل های زیرزمینی حماس به نزدیکی رفح رفته بودند، حمله کرد. اسرائیل می گوید دو سرباز آن کشور کشته، یک سرباز دیگر به اسارت شبه نظامیان حماس درآمده است.

اسرائیل و حماس یکدیگر را به نقض آتش بس انساندوستانه متهم کرده اند.

صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطین می گوید هیأت فلسطینی روز یکشنبه برای مذاکرات از پیش برنامه ریزی شده با اسرائیل، در قاهره خواهد بود. اسرائیل هنوز درباره گفتگوهای پیش رو نظری نداده، اما یک مقام مصری گفته قرار گفتگوها هنوز به قوت خود باقی است.

حماس می گوید حمله سه هفته ای اسرائیل از هوا و زمین به نوار غزه در حدود ۱،۶۰۰ کشته برجاگذاشته که بیشترشان غیرنظامی بودند. ۶۰ سرباز و ۳غیرنظامی اسرائیلی هم در این مدت کشته شده اند.

اسرائیل خواستار خلع سلاح حماس در نوار غزه و توقف حملات راکتی از آن منطقه به داخل خاک اسرائیل شده است. از سوی دیگر، فلسطینیان خواستار رفع محاصره غزه از سوی اسرائیل و مصر هستند – که مردم غزه را با مشکلات اقتصادی و منع مسافرت مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG